Matura 2022. Co można zabrać na egzamin? Jakie przedmioty są zabronione? [LISTA]

Pierwsze egzaminy maturalne już w środę 4 maja. Wówczas to maturzyści zmierzą się m.in. z egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jakie przedmioty można wnieść na sale, a które będziemy musieli zostawić w szafkach?

Matura w 2022 roku odbędzie się w dniach od 4 do 23 maja. Maturzyści mają więc ostatnie chwile na to, by przygotować się do egzaminów - zwłaszcza z języka polskiego na poziomie podstawowym, który otwiera całą serię testów. Co warto wziąć ze sobą na egzamin, a czego nie będzie wolno nam wnieść?

Zobacz wideo Czas iść do szkoły, a włosy najchętniej schowałabyś pod czapką? Ta fryzura cię uratuje!

Matura 2022. Co można wziąć na egzamin maturalny?

 • Maturzyści poza dobrym nastawieniem powinni przygotować też przed egzaminem dowód potwierdzający tożsamość. Może to być dowód osobisty lub paszport.
 • Poza tym przyda się także długopis - koniecznie z czarnym tuszem. Warto wziąć co najmniej kilka długopisów, gdyby jeden nam się wypisał. W razie problemów komisja dostarczy nam piszący długopis. 
 • Na maturę z matematyki, która na poziomie podstawowym odbędzie się 5 maja, można zabrać podstawowe przybory: linijkę, cyrkiel i kalkulator prosty.
 • Poza tym uczniowie mogą mieć butelkę z wodą, jednak bez etykiety, pod którą można byłoby schować ściągawki.
 • To samo dotyczy chusteczek higienicznych, które możemy wnieść bez opakowania.
 • Na wybrane egzaminy można przynieść również lupę.
 • Na egzaminie można mieć także gumkę i ołówek, jeśli chcemy robić obliczenia na brudno. Należy pamiętać, że ocenie podlegają zapiski wykonane wyłącznie długopisem!

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Papież FranciszekPapież Franciszek chce się spotkać z Władimirem Putinem w Moskwie

Matura 2022. Czego nie można wnieść na egzamin?

Przedmioty, które uczniowie mogą wziąć na egzamin maturalny są ściśle określone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Co roku jednostka ta przypomina o kategorycznym zakazie wnoszenia na salę telefonów komórkowych lub urządzeń elektronicznych. 

- Trzeba mieć świadomość, że samo wniesienie na salę takiego urządzenia oznacza unieważnienie egzaminu i niemożność przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu - przypomina dyrektor CKE Marcin Smolik. Jakie przedmioty są zabronione na maturze?

 1. telefony i urządzenia telekomunikacyjne,
 2. maskotki i figurki "na szczęście",
 3. książki - z wyłączeniem atlasów czy słowników, które są na sali i mogą być udostępnione uczniowi na jego prośbę (należy podnieść rękę, poczekać na przyjście nauczyciela z komisji i poprosić o daną książkę),
 4. notatniki,
 5. plecaki,
 6. torebki.

Poza słownikami szkoła udostępnia także karty ze wzorami.

Turyści w Tatrach chodzą po zamarzniętych jeziorachTatry. Turyści wchodzą na tafle jezior. TPN: To skrajnie niebezpieczne

Więcej o: