Nancy Pelosi spotkała się z Dudą i Witek. Dziękowała "całemu polskiemu narodowi oraz rządowi"

Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi. Podczas spotkania podkreślił, że jej dzisiejsza wizyta w Polsce oraz wczorajsza w Kijowie mają ogromne znaczenie dla relacji w tej części Europy. Amerykańska polityczka wyraziła z kolei wdzięczność wobec Polaków za pomoc udzieloną obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do naszego kraju.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że podczas rozmów z Nancy Pelosi omawiany będzie temat wsparcia dla Ukrainy. Wyraził również wdzięczność za możliwość rozmowy o wzajemnych relacjach i sytuacji na Ukrainie oraz o formach pomocy dla ukraińskich władz.

- To bardzo ważny, a powiedziałbym, że nawet kluczowy moment w polityce i naprawdę istotne jest, aby w tych trudnych chwilach podejmować dobre decyzje - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na stronie głównej Gazeta.pl

Nancy Pelosi w Warszawie. "Szczodrość i przykład, który całemu światu pokazują Polacy"

Po spotkaniu z Andrzejem Dudą Nancy Pelosi w rozmowie z dziennikarzami dziękowała "całemu polskiemu narodowi oraz polskiemu rządowi za wielkoduszność, za szczodrość, za wsparcie demokracji". Odnosząc się do tematów rozmowy, przekazała, że dotyczyły one "wsparcia humanitarnego, pomocy w zakresie bezpieczeństwa oraz wsparcia ekonomicznego regionu".

Nancy Pelosi oceniła, że "pełne wsparcie humanitarne, bezpieczeństwa i ekonomiczne powinno być przekazywane" Ukrainie. - Nie powinniśmy ograniczać się ze względu na zagrożenie, które oni (Rosjanie - przyp. red.) stanowią - dodała.

Jak mówiła, "w tym tygodniu przyjęliśmy w Kongresie w Stanach Zjednoczonych przepisy, również pod auspicjami przewodniczącego komisji spraw zagranicznych, żeby zamrozić aktywa i następnie wykorzystać te aktywa do odbudowy Ukrainy". Zdaniem amerykańskiej polityczki Unia Europejska zdecydowanie powinna postąpić podobnie.

Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów mówiła również o wsparciu, jakie Ukrainie niesie nasz kraj. - Powiedziałam prezydentowi, że szczodrość i przykład, który całemu światu pokazują Polacy, to nie tylko kwestia osobista, to jest również kwestia historyczna - oświadczyła.

Zobacz wideo Mariupol. Tak przebiega ewakuacja cywilów z zakładów Azowstal

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z Nancy Pelosi

Po spotkaniu z Prezydentem Polski Przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych spotkała się z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

- Rozmowa przede wszystkim dotyczyła tego, co dzieje się w Ukrainie, ale także pomocy amerykańskiej i polskiej dla Ukrainy - powiedziała po spotkaniu Witek.

Wczoraj Nancy Pelosi rozmawiała w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o dalszych krokach wspierających Ukraińców w walce z rosyjską inwazją.

W ubiegłym tygodniu Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych podjęła szereg decyzji wspierających Ukrainę, w tym ustawę konfiskującą rosyjskie aktywa objęte sankcjami. Przyspieszone mają być dostawy broni i amunicji na Ukrainę. Ponadto uchwalono projekt ustawy o transatlantyckim bezpieczeństwie telekomunikacyjnym. Przewiduje on wsparcie Ukrainy w kwestii integracji z europejskimi systemami telekomunikacyjnymi.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: