Andrzej Duda przedstawia: "Oto tulipan Agata". Chrzest tulipanów i kwiat "wyjątkowy jak pierwsza dama"

Podczas XII Międzynarodowych Targów Tulipanów w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce ochrzczono nową odmianę tulipana. Będzie nosić imię Agaty Kornhauser-Dudy. Inicjator wydarzenia podkreślił, że kwiat jest piękny, dostojny i "wyjątkowy, tak jak wyjątkowa jest urzędująca Pierwsza Dama".
Zobacz wideo Wszystkie żarty i żarciki prezydenta Dudy

Agata Kornhauser-Duda, która przyjechała na uroczystość z prezydentem Andrzejem Dudą, powiedziała, że tulipany są dla niej kwiatami wyjątkowymi, ponieważ wiążą się z jej osobistymi przeżyciami. Jak podkreśliła, tulipany otrzymała od swojego przyszłego męża, 28 lat temu, podczas oświadczyn. Pierwsza Dama dodała, że do ich rodzinnej tradycji należy to, że mąż w urodziny i rocznicę ślubu wręcza jej te kwiaty.

"Oto tulipan "Agata Kornhauser-Duda". Od dziś! Bardzo dziękujemy Szanownym Państwu Grażynie i Bogdanowi Królik z Chrzypska Wielkiego w Wielkopolsce" - napisał na Twitterze prezydent.

Kancelaria Prezydenta przekazała, że Agata Kornhauser-Duda otrzymała to wyróżnienie "za zaangażowanie w sprawę Polski i Polaków, wspieranie potrzebujących, wsłuchiwanie się w ludzkie potrzeby, działania na rzecz młodych oraz zaangażowanie w sytuację uchodźców z Ukrainy". Producent roślin cebulowych Bogdan Królik, który 14 lat temu zainicjował targi tulipanów, zaznaczył, że kwiat, któremu nadano imię Agaty Kornhauser-Dudy jest piękny i dostojny i "wyjątkowy, tak jak wyjątkowa jest urzędująca Pierwsza Dama" - podaje portal polskatimes.pl.

Wcześniej para prezydencka rozmawiała z pracownikami sortowni cebulek.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Para Prezydencka na XII Międzynarodowych Targach Tulipanów

XII Międzynarodowe Targi Tulipanów powróciły do Chrzypska Wielkiego po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Odbywają się w majówkę, gdy na tamtejszych polach kwitnie ponad 400 odmian tulipanów o różnych wysokościach, kolorach i kształtach kwiatowych kielichów.

1 maja - w pierwszym dniu targów - prezentowana jest tradycyjnie nowa odmiana tulipana i odbywa się tzw. chrzest. Kwiaty otrzymują jako nazwę imię i nazwisko postaci z życia publicznego - polityków, sportowców, osób zasłużonych. Są wśród nich między innymi Jan Paweł II, Irena Sendlerowa, Irena Szewińska, Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska, a także Lech Wałęsa.

Więcej o: