Defender Europe i Swift Response. 7 tysięcy żołnierzy w Polsce. Apel, by nie publikować zdjęć

Rozpoczynają się ćwiczenia Defender Europe 2022 oraz Swift Response 2022 z udziałem polskich żołnierzy - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. W ćwiczeniach na terytorium Polski oraz ośmiu innych państw weźmie udział łącznie 18 tysięcy żołnierzy z ponad 20 krajów. Z tego na terytorium Polski będzie to około 7 tysięcy żołnierzy i trzy tysiące jednostek sprzętu.

Defender Europe jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne. Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy, reprezentować będą żołnierze między innymi z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 6 Brygady Powietrznodesantowej i 5 Pułku Chemicznego. W ćwiczeniach wezmą udział również samoloty F-16 i Su-22 oraz śmigłowce Mi-24, a także Wojska Obrony Terytorialnej.

Ruszają ćwiczenia Defender Europe 2022 oraz Swift Response 2022

Na terytorium naszego kraju, poza żołnierzami Wojska Polskiego, w szkoleniu wezmą udział mundurowi z USA, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii. Odbędzie się ono między innymi na poligonach w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i Żaganiu. W trakcie ćwiczeń sprawdzona zostanie zdolność współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. Zrealizowane zostaną scenariusze przemieszczenia na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych oraz szkolenie ogniowe.

Zobacz wideo Kobiety pójdą do wojska? Pytamy gen. Gocuła

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Z kolei podczas ćwiczenia Swift Response, 550 polskich żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej będzie szkolić się na terytorium Litwy i Łotwy razem z żołnierzami z Czech oraz siłami niemiecko-holenderskimi.

Ćwiczenia Defender Europe oraz Swift Response należą do serii cyklicznych szkoleń defensywnych, które nie są wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie mają związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie. Narodowy i międzynarodowy proces planowania ich rozpoczął się w 2021 roku.

Ruch kolumn pojazdów wojskowych na terenach ośmiu województw

Przerzut dużej liczby sił i sprzętu, realizowany w ramach tych ćwiczeń wymaga wieloaspektowego zaangażowania ze strony państw-gospodarzy, dlatego od dzisiaj po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych.

Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych. Wojskowe pojazdy, które biorą udział w szkoleniach, będą przemieszczały się głównie w nocy, aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu.

'CH*j Wam, a nie Chersoń' - można przeczytać na transparencie z protestu w mieście z 14 marca 2022 r. Obecnie demonstracje przeciwników okupacji są o wiele mniej liczne niż w marcu. Rosjanie zdecydowali się brutalnie na nie odpowiadaćBrytyjski wywiad: Rosja dąży do stałej kontroli nad Chersoniem

W związku z ćwiczeniami wojsko zwraca się z apelem do Polaków, aby nie publikować informacji i zdjęć, które obrazują ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych oraz danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych samolotów. Każde nieprzemyślane działanie w sieci może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.

Ćwiczenia potrwają do 27 maja.

Więcej o: