Pojazdy wojskowe na drogach od 1 maja. Armia apeluje: "Nie publikujmy zdjęć"

Od 1 maja na drogach w całym kraju mogą pojawić się kolumny pojazdów wojskowych. Będzie to związane z ćwiczeniami wojskowymi, które odbędą się zgodnie z przewidzianym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.

Przez cały miesiąc w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim i warmińsko-mazurskim, będą poruszać się pojazdy wojskowe. Mogą one pojawić się na autostradach, drogach ekspresowych oraz krajowych. Uczestnicy ćwiczeń będą trenować przyjęcia i przerzut sojuszniczych sił, koordynację działań transgranicznych oraz współpracę z państwami gospodarzami.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy ustawa o obronie ojczyzny będzie sukcesem?

Ćwiczenia wojskowe w dużej mierze będą się odbywać nocą

Aby przejazd pojazdów wojskowych nie był uciążliwy dla pozostałych uczestników ruchu drogowego, przejazdy najczęściej będą prowadzone nocą. Należy jednak liczyć się z tym, że niektóre z nich mogą odbywać się również w trakcie dnia - także w godzinach szczytu. Wtedy będą one eskortowane oraz zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją - poinformowała w czwartek 28 kwietnia oficerka prasowa Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Magdalena Busz.

Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Szkolenia żołnierzy, straży granicznej, antyterrorystów oraz ratowników GOPR na Morzu Bałtyckim.Stopnie alarmowe Bravo i Charlie-CRP przedłużone. Decyzja premiera

Podczas ćwiczeń wojskowych nie róbmy zdjęć

Zwrócono się także do społeczeństwa, aby nie publikować w internecie informacji oraz zdjęć, które wskazują na lokalizację wojsk, ich ruchy, terminy przejazdów kolumn wojskowych w określonych miejscach. Dotyczy to również danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Publikacja zdjęć oraz innych materiałów związanych z działaniem wojskowych obiektów czy urządzeń może mieć negatywne konsekwencje dla polskiego systemu obronności i bezpieczeństwa - przekazano.

Krystyna Pawłowicz - zdjęcie archiwalne.Poseł Lewicy składa doniesienie do prokuratury na Krystynę Pawłowicz

Więcej o: