Stopnie alarmowe Bravo i Charlie-CRP zostaną z nami na dłużej. Decyzja premiera

Premier podpisał zarządzenie wydłużające obowiązywanie stopni alarmowych Bravo i Charlie-CRP do 15 maja - podało MSWiA. Poprzednio miały obowiązywać do soboty włącznie.

"Drugi stopień alarmowy (BRAVO) i trzeci CRP (CHARLIE–CRP) będą obowiązywały do 15 maja. Premier podpisał dziś zarządzenie w tej sprawie. Stopień alarmowy BRAVO jest związany z sytuacją geopolityczną. Natomiast stopień CRP w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni" - poinformowało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. 

Aktualne informacje na głównej stronie Gazeta.pl

Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP w Polsce - co oznacza?

Zgodnie z ustawą, trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP można wprowadzić "w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym", który godzi w:

  • bezpieczeństwo lub porządek publiczny,
  • bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej,
  • bezpieczeństwo innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej,
  • uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym, którego skutki mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Z kolei stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Poza BRAVO i CHARLIE są również stopnie: ALFA (najniższy z czterech stopni alarmowych) i najwyższy - DELTA. Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier. Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Więcej o: