Majówka - czas start. "Chłodniej nad morzem, niedziela najcieplejsza". Jest szczegółowa prognoza pogody

Pogoda na majówkę zapowiada się bardziej obiecująco, niż wynikałoby to z prognoz pogody z początku miesiąca. W całym kraju będzie dość pogodnie i - choć wysokiej temperatury w prognozach nie ma - to tylko miejscami możemy spodziewać się przelotnego deszczu. Ochłodzenie najprawdopodobniej przyjdzie - ale dopiero po 4 maja.

"W najbliższy weekend pozostawać będziemy w zasięgu słabego wyżu, który zapewni nam chłodną, ale stabilną pogodę" - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w specjalnie przygotowanej na majówkę prognozie pogody. Jak podają synoptycy, okresy ze słońcem będą się przeplatały z dużą ilością chmur i słabymi, przelotnymi opadami deszczu, które są możliwe na obszarze całego kraju.

W sobotę przejściowe zachmurzenie może wystąpić na Pomorzu, Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz na Mazowszu - w pozostałych częściach Polski będzie słonecznie. W niedzielę będzie jeszcze cieplej i pogodniej, a w poniedziałek opadów deszczu i burz można się spodziewać na Podkarpaciu. We wtorek możemy się spodziewać zachmurzenia, ale wciąż bez większego załamania pogody (przelotny deszcz - również na Podkarpaciu).

"Najcieplejszym dniem będzie niedziela, na Opolszczyźnie temperatura maksymalna wyniesie 20 stopni. Podczas majówki można spodziewać się przelotnych opadów deszczu" - podano w prognozie IMGW.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Pogoda na majówkę 2022. "Chłodniej nad morzem, niedziela najcieplejszym dniem"

Polska w najbliższych dniach będzie pod wpływem wyżu znad Wysp Brytyjskich.

Na północy kraju i w rejonach podgórskich początkowo będą występować przymrozki; w tych rejonach prognozowane są spadki temperatury do około -3 stopni Celsjusza. Temperatura maksymalna przeważnie wyniesie od 14 do 20 stopni, nieco chłodniej będzie nad morzem, tam od 9 do 13 stopni. Lokalnie utworzą się krótkotrwałe mgły. W poniedziałek i wtorek w południowej i centralnej części kraju będą notowane pojedyncze wyładowania. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich

- relacjonuje IMGW. 

Rzecznik Instytutu Grzegorz Walijewski zapowiedział, że nieco chłodniej będzie nad morzem. - Niestety tam wpływ Bałtyku spowoduje, że wartości maksymalne wyniosą od 9 do 13 stopni. W obszarach podgórskich zimno, od 1 do 4 stopni - dodał. 

Opady będą niewielkie, w ciągu tych najbliższych dni, lokalnie może spaść do trzech litrów wody na metr kwadratowy. Deszcz prognozowany jest głównie na wschodzie i południowym wschodzie Polski, rzadziej wystąpi w centrum. We wtorek popada na Pomorzu

- skomentował Walijewski.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, sprzyjający żeglowaniu. Natomiast w górach wciąż zalega śnieg. - Na Kasprowym Wierchu mamy półtora metra śniegu, w Sudetach mniej więcej metr. W Bieszczadach jednak musimy uważać, tam jest więcej błota, na szlakach może być ślisko - zaznaczył.

Noce zaczną się robić cieplejsze na początku przyszłego tygodnia. Tej dzisiejszej na północy i północnym wschodzie wystąpią przymrozki. Temperatura spadnie do minus 1 stopnia, a przy gruncie do minus 4.

Z wcześniejszych, publikowanych na początku miesiąca prognoz wynikało, że pogoda w majówkę może nie dopisać, ale aurę uratował niż. Ochłodzenie przyjdzie dopiero po 4 maja.

Na stronie IMGW pod TYM LINKIEM można też znaleźć szczegółową prognozę z podziałem na województwa. Analizę synoptyczną można z kolei zobaczyć tutaj:

 
Więcej o: