Niedziele handlowe 2022. Czy 1 maja sklepy będą otwarte? Gdzie będzie można zrobić zakupy?

1 maja w tym roku wypada w niedzielę. Czy tego dnia przypada niedziela handlowa? Gdzie tego dnia będziemy mogli zrobić zakupy? Odpowiadamy.

W Polsce już od czterech lat obowiązuje zakaz handlu w niedziele. Zgodnie z przepisami początkowo sklepy zamknięto dla klientów tylko w jedną niedzielę miesiąca, później były to natomiast dwie niedziele. Prawo sukcesywnie zaostrzano, w związku z czym w 2022 roku zakupy możemy zrobić tylko w siedem niedziel. 

Zobacz wideo Czy Rosji uda się obejść sankcje? Ekspert: Kluczowe jest to, co zrobią Chiny

Niedziele handlowe 2022. Czy 1 maja sklepy będą otwarte? 

1 maja to Święto Pracy, czyli dzień ustawowo wolny od pracy. Dodatkowo w tym roku dzień ten wypada w niedzielę. Sklepy wielkopowierzchniowe i galerie handlowe pozostaną więc zamknięte. Będziemy jednak mieli możliwość zrobienia drobnych zakupów pierwszej potrzeby m.in. w sklepach osiedlowych, w których za ladą stanie ich właściciel. Otwarte będą też sklepy przy stacjach benzynowych, kwiaciarnie, restauracje, kawiarnie, wybrane apteki.

Przypomnijmy, sklepy będą zamknięte również 3 maja (wtorek). Tego dnia obchodzimy bowiem Święto Narodowe Trzeciego Maja. 2 maja natomiast wypada w poniedziałek i nie jest dniem wolnym od pracy, dlatego tego dnia będziemy mieli możliwość zrobienia zakupów. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W 2022 roku przypadają jeszcze cztery niedziele handlowe, a najbliższa z nich - dopiero pod koniec czerwca (26 czerwca). Sklepy będą otwarte też: 28 sierpnia, 11 grudnia i 18 grudnia. 

Dni wolne od pracy. Kiedy wypadają? 

Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, w 2022 roku, jest 13 dni wolnych od pracy. Cztery z nich już za nami: Nowy Rok, Trzech Króli, Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny. Oznacza to, że w 2022 roku wolne od pracy będą jeszcze: 

  • Święto Pracy (1 maja - niedziela),
  • Święto Konstytucji 3 maja (3 maja - wtorek),
  • Pierwszy Dzień Zielonych Świątek (5 czerwca - niedziela),
  • Boże Ciało (16 czerwca - czwartek),
  • Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia - poniedziałek),
  • Wszystkich Świętych (1 listopada - wtorek),
  • Dzień Niepodległości (11 listopada - piątek),
  • Boże Narodzenie (25 grudnia - niedziela),
  • Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia - poniedziałek).

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: