Biskup senior Adam Lepa nie żyje. Miał 83 lata. Jego zawołaniem były słowa: "W miłości i cierpliwości"

Biskup senior Adam Lepa, były biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej, nie żyje. Odszedł w środę w wieku 83 lat, Miał za sobą 60 lat kapłaństwa i 34 lata biskupstwa.

Biskup senior Adam Lepa nie żyje - poinformowała w czwartek Archidiecezja Łódzka. Były biskup pomocniczy zmarł w środę w wieku 83 lat. Informacja o uroczystościach pogrzebowych duchownego nie została jeszcze podana.

Biskup Adam Lepa nie żyje. Jego zawołaniem były słowa: "W miłości i cierpliwości".

Biskup Adam Lepa urodził się 17 marca 1939 roku w Łodzi. Święcenia prezbiteratu otrzymał 18 marca 1962 z rąk biskupa pomocniczego łódzkiego Jana Wawrzyńca Kulika. 4 grudnia 1987 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej i biskupem tytularnym Regiany.

Zobacz wideo Terlikowski o raporcie ws. Pawła M.: Chcieliśmy oddać głos pokrzywdzonym

Święcenia biskupie otrzymał 2 stycznia 1988 roku. Głównym konsekratorem był prymas Polski kardynał Józef Glemp, współkonsekratorami zaś biskup senior łódzki Józef Rozwadowski, biskup diecezji łódzkiej Władysław Ziółek oraz dwaj biskupi pomocniczy: Jan Wawrzyniec Kulik i Bohdan Bejze. Jego biskupim zawołaniem są słowa "In caritate et patientia": "W miłości i cierpliwości".

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Straż Graniczna w Lesznowoli Strajk głodowy Syryjczyków w ośrodku zamkniętym w Lesznowoli

Adam Lepa kończył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, w 1965 roku ukończył studia w zakresie katechetyki w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Z kolei studia specjalistyczne w zakresie pedagogiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zakończył doktoratem w 1974 r. Stopień doktora otrzymał na podstawie rozprawy "Błędy wychowania w rodzinie wielkomiejskiej w wypowiedziach młodzieży i rodziców", napisanej pod kierunkiem profesora Stefana Kunowskiego.

Jako wikariusz pracował w parafiach świętego Wojciecha w Dobroniu i Przemienienia Pańskiego w Łodzi. Był proboszczem w dwóch łódzkich parafiach: świętej Urszuli oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Był także diecezjalnym duszpasterzem akademickim oraz nauczycieli. Godność kapelana Jego Świątobliwości otrzymał w 1986 r. Rok później został kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Łódzkiej.

Adam Lepa pełnił funkcję przewodniczącego komitetu organizującego łódzki etap podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski w 1987 roku. 27 maja 2014 roku papież Franciszek przyjął rezygnację księdza biskupa Adama Lepy z pełnienia posługi biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej.

Pojazd wojskowy (zdjęcie ilustracyjne) WP: Od 1 maja wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach

Biskup Lepa przez dziesięciolecia sprawował różne funkcje archidiecezjalne i w gremiach Episkopatu. W ostatnich latach przewodniczył Zespołowi Programowemu ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy Świętej, był członkiem Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Był wiceprzewodniczącym Rady Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz członkiem Rady Fundacji na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej.

W latach 1988-1993 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i członkiem kolegium rektorów wyższych uczelni miasta Łodzi. Był też założycielem "Łódzkich Studiów Teologicznych" i pierwszym ich redaktorem naczelnym.

Napisał 12 książek oraz kilkaset artykułów naukowych i prasowych poświęconych głównie problematyce mediów. Przez wiele lat prowadził zajęcia dydaktyczne w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w przeszłości wykładał pedagogikę mass mediów w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: