Wojsko Polskie ostrzega: Od 1 maja wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach. "Nie publikujcie zdjęć!"

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w czwartek, że od 1 maja na drogach ośmiu województw będzie odbywał się wzmożony ruch pojazdów wojskowych. Ma to związek z wojskowymi ćwiczeniami, które odbędą się zgodnie z programem szkolenia Sił Zbrojnych. Wojsko apeluje, by nie publikować zdjęć i informacji dotyczących przejazdów.

"Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach. Od 1 maja, na drogach niemal całego kraju, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z wojskowymi ćwiczeniami, które odbędą się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP" - podało Dowództwo Generalne Sił Zbrojnych w czwartek na Twitterze. 

Wzmożony ruch pojazdów wojskowych na drogach ośmiu województw 

Jak czytamy w komunikacie Wojska Polskiego, od 1 maja do końca miesiąca wzmożonego ruchu pojazdów wojskowych możemy spodziewać się w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim oraz warmińsko-mazurskim. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych, a także drogach krajowych. 

Zobacz wideo Wysadzenie mostu przez ukraińskich wojskowych w pobliżu rosyjskiej kolumny

Wojsko podkreśla, że ruch ten ma związek z zaplanowanymi tegorocznymi ćwiczeniami Sił Zbrojnych RP. "Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami" - zwraca uwagę Wojsko Polskie.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pojazdy, które będą brały udział w ćwiczeniach, najczęściej będą poruszały się nocną, by ich przejazd nie powodował dużych utrudnień w ruchu. Niektóre przejazdy mogą jednak odbywać się w ciągu dnia, nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. "Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi" - czytamy w komunikacie. 

Wojsko Polskie apeluje do Polaków: Nie publikujcie zdjęć

Wojsko Polskie zwróciło się do społeczeństwa z apelem, by nie publikować informacji czy zdjęć obrazujących ruch wojsk, a także ich lokalizacji, dat oraz godzin przejazdów kolumn wojskowych, wylotów i lądowań statków powietrznych. 

"Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności" - przekazano. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: