Tatry Zachodnie zamknięte dla skiturowców. "Przyroda dopomina się o spokój"

Tatry Zachodnie zostały zamknięte dla narciarzy skiturowców. Budzą się niedźwiedzie, wykopują z nor świstaki. "Przyroda wyraźnie dopomina się o spokój" - podkreślają przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego w komunikacie.

Tatrzański Park Narodowy od czwartku 28 kwietnia zamyka niemal wszystkie szlaki w Tatrach Zachodnich. Narciarze - skiturowcy nadal mogą poruszać się po wszystkich oznakowanych trasach na wschód od Kasprowego Wierchu i Kuźnic. Czynny pozostaje także wyciąg z Hali Gąsienicowej na Kasprowy Wierch.

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Tatry Zachodnie zamknięte dla skiturowców. "Przyroda dopomina się o spokój"

Przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego swoją decyzję tłumaczą bezpieczeństwem zwierząt. "Sytuacja śniegowa w wyższych partiach Tatr nadal cieszy narciarzy skiturowych, ale przyroda wyraźnie dopomina się o spokój. To czas szczególnie wrażliwy, co pokazały również ostatnie dni. Niedźwiedzie są już aktywne. Świstaki zaczęły wykopywać się z nor. W strefie hal i kosodrzewiny, w miejscach wolnych od śniegu, lęgi rozpoczynają siwerniaki, czeczotki, podróżniczki, cietrzewie - gatunki wymagające szczególnej ochrony" - czytamy w komunikacie TPN.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Niedźwiadek nawołuje matkęTatry: Mały niedźwiadek szuka mamy. TPN: Przyroda poradzi sobie sama

 TPN zamyka popularne szlaki

TPN już w sobotę 23 kwietnia zamknął kilka tras m.in. zielony szlak turystyczny Kuźnice - Myślenickie Turnie - Kasprowy Wierch (w obu kierunkach), szlak dojściowy z Goncisk do dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej, szlak narciarski Myślenickie Turnie - Wyżnia Goryczkowa Rówień (dolna stacja kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej), w obu kierunkach.

Powodem był mały niedźwiadek, błąkający się bez matki, który dotarł aż na nartostradę z Kasprowego Wierchu. "Widok rozczulający, ale pamiętajmy, że w pobliżu może znajdować się matka! Spotkania ludzi i niedźwiedzic z młodymi mogą być niebezpieczne dla obu stron" - podkreślono wówczas.

Mały niedźwiadek na nartostradzie w rejonie Kasprowego WierchuTatry. Mały niedźwiadek znalazł mamę? Są już tropy dużego niedźwiedzia

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: