Kilka gmin zostało odciętych od gazu. Wszystko przez sankcje

Niektóre polskie gminy informują, że zostały odcięte od dostaw gazu wskutek sankcji nałożonych na rosyjskie firmy działające w Polsce. Komunikaty na ten temat wydały władze m.in. Łeby, Mieściska czy Cegłowa.

Wiele rosyjskich firm działających na terenie Polski zostało wpisanych na tzw. listę sankcyjną. Wśród nich znaleźli się dostawcy gazu, którzy mieli podpisane umowy z gminami w całej Polsce. Dzień po ogłoszeniu przez MSWiA listy władze gmin zaczęły informować o braku dostaw gazu m.in. do urzędów czy szkół.

"Informujemy, że w dniu dzisiejszym (27.04.2022 roku) o godz. 15:30, zostały wstrzymane dostawy gazu na terenie Gminy Miejskiej Łeba przez Firmę NOVATEK Green Energy Sp. z o.o" - poinformowała na Facebooku gmina Łeba (woj. pomorskie).

Aktualne informacje na głównej stronie Gazeta.pl

W komunikacie dodano, że trwają rozmowy w sprawie znalezienia rozwiązania problemu, na szczeblu Województwa Pomorskiego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. "Gmina Miejska Łeba robi wszystko, aby jak najszybciej gaz popłynął do mieszkańców miasta" - czytamy.

Gmina Mieścisko i Cegłów odcięte od gazu. Władze próbują rozwiązać problem

Z gazu nie mogą korzystać również w gminie Mieścisko (woj. wielkopolskie). Jak poinformował wójt gminy pozbawieni dostaw gazu zostali: odbiorcy indywidualni (kilkadziesiąt gospodarstw domowych), wszystkie instytucje gminne (Urząd Gminy, szkoła, przedszkole, Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka, Ośrodek Zdrowia) oraz przedsiębiorstwa.

"Proszę wszystkich o cierpliwość i zrozumienie, działamy by gaz wrócił do domów, firm i instytucji jak najszybciej" - napisał na Facebooku Przemysław Renn, wójt gminy Mieścisko.

Podobne problemy wystąpiły w gminie Cegłów (woj. mazowieckie). Władze gminy opublikowały pismo, w którym Novatek informuje, że "od 25 kwietnia, z uwagi na wystąpienie zdarzenia siły wyższej firma nie może wywiązywać się ze swoich zobowiązań".

"Gmina Cegłów podejmuje kroki w celu wyjaśnienia okoliczności i możliwości dalszego funkcjonowania sieci oraz dostaw gazu" - zapewniają w komunikacie władze gminy.

Producentem gazu dostarczanego do tych gmin jest spółka Novatek Green Energy, która jest w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

Zobacz wideo Rosyjski gaz nie płynie już do Polski. Jacek Ozdoba: Magazyny są zapełnione w ok. 76%
Więcej o: