Kopalnia Zofiówka. W tragedii zginęło 10 górników. "Mieli od 30 do 51 lat, razem osierocili 18 dzieci"

W wyniku sobotniego wstrząsu w kopalni Zofiówka na Śląsku zginęło 10 górników. Ciała mężczyzn zostały już wydobyte na powierzchnię, w trzech przypadkach do identyfikacji potrzebne jest przeprowadzenie badań DNA. Dyrektor ds. pracy kopalni Marcin Gołębiowski przekazał, że większość z górników miała mniej niż 40 lat.

Do wstrząsu w kopalni Zofiówka doszło w sobotę 23 kwietnia około godziny 3:40 nad ranem. W rejonie zdarzenia przebywało wówczas 52 pracowników, 42 udało się wyjść o własnych siłach. We wtorek 26 kwietnia odnaleziono ciała wszystkich dziesięciu poszukiwanych górników. Jak poinformował w środę dyrektor ds. pracy kopalni Marcin Gołębiowski, większość z nich miała mniej niż 40 lat.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Rzecznik PAS: W tej chwili średnia cena węgla to ponad 1400 zł. Rok temu to było ponad 800 zł

Tragedia w kopalni Zofiówka. Zmarli górnicy mieli od 30 do 51 lat

Jak przekazał Gołębiowski podczas środowej konferencji, siedmiu z mężczyzn było pracownikami Jastrzębskiej Spółki Węglowej, trzech natomiast współpracowało z zewnętrzną firmą. - Górnicy mieli od 30 do 51 lat, razem osierocili 18 dzieci - powiedział, jak cytuje "Dziennik Zachodni", i dodał, że nie wszystkich od razu udało się zidentyfikować. - W trzech przypadkach identyfikacja będzie możliwa na podstawie badań porównawczych DNA pobranych od członków rodzin - wyjaśnił.

Decyzją Wojewody Śląskiego w czwartek 28 kwietnia na Śląsku obowiązywać będzie żałoba. 

Znicze przed kopalnią ZofiówkaKatastrofa w kopalni Zofiówka. Zakończyła się akcja poszukiwawcza

Śląsk. Powołano komisję do zbadania przyczyn i okoliczności tragedii w Zofiówce

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego powołał komisję do zbadania przyczyn i okoliczności wypadków w kopalni Zofiówka. Komisja będzie pracowała pod przewodnictwem dyrektora Departamentu Górnictwa WUG Zbigniewa Rawickiego. W jej skład weszli eksperci, specjaliści i naukowcy m.in. z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechniki Śląskiej i Głównego Instytutu Górnictwa.

Do głównych zadań Komisji będzie należało m.in.: określenie mechanizmu wstrząsu wysokoenergetycznego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK "Borynia-Zofiówka" Ruch "Zofiówka" w Jastrzębiu-Zdroju z 23 kwietnia oraz jego przyczyn; analiza zagrożenia metanowego w kontekście tąpnięcia; przygotowanie opinii w zakresie wpływu prowadzonych robót na sejsmiczność w rejonie zaistniałego zdarzenia oraz możliwości dalszego prowadzenia ruchu zakładu górniczego w tym rejonie, a także ocena akcji ratowniczej.

Trzy dni wcześniej doszło do wybuchów metanu w pobliskiej kopalni Pniówek. Dotąd potwierdzono śmierć ośmiu osób - cztery zginęły w kopalni, a kolejne cztery zmarły w szpitalu. Siedmiu osób wciąż nie odnaleziono

Janusz KowalskiKowalski: "Z kopalni Wieczorek można wydobywać węgiel". Nie można

Więcej o: