Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. 429 posłów głosowało za. Konfederaci przeciwni

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Za przyjęciem ustawy było 429 posłów, 10 (z Konfederacji) było przeciwnych, wstrzymała się jedna osoba - Sławomir Zawiślak z klubu PiS.

Ustawa zakłada przedłużenie o kolejne 60 dni terminu wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. W nowelizacji zawarto też zabezpieczenia, które wyeliminują ewentualne nadużycia dotyczące nieuprawnionego pobierania świadczenia.

Zobacz wideo Morawiecki w Sejmie: Z tym pistoletem przystawianym do głowy - poradzimy sobie! Tak, żeby Polacy tego nie odczuli

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy

Pierwsze czytanie projektu odbyło się rano na posiedzeniu komisji administracji i spraw wewnętrznych. Zmiany w ustawie przedstawił posłom wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Mówił, że wydłużenie dni terminu wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom wynika z szacunków i wyliczeń samorządów.

Melanie Joly (zdjęcie ilustracyjne)Kanada chce skonfiskować rosyjskie aktywa i przekazać je Ukrainie

- Wiadomo, że świadczenie takie zostanie pobrane na maksymalnie 600 tysięcy osób - powiedział. Dodał, że w specustawie zagwarantowano na ten cel środki z Funduszu Pomocy dla miliona osób. - W związku z tym są tu oszczędności, które pozwolą na to, żeby wydłużyć ten czas bez zwiększania środków na finansowanie - zapewnił.

Podczas drugiego czytania na sali plenarnej, przedstawiciele klubów i większości kół parlamentarnych opowiedzieli się za jak najszybszym uchwaleniem nowelizacji, by jeszcze dziś trafiła pod obrady Senatu. Posłowie nie wnieśli też do projektu poprawek.

Wniosek o odrzucenie złożyła Konfederacja. Nie zyskał on akceptacji sejmowej większości. Za odrzuceniem głosowało 11 posłów - dziewięciu posłów tego koła oraz dwoje posłów KO - Małgorzata Pępek i Franciszek Sterczewski. Przeciwko było 416 posłów, nikt się nie wstrzymał.

Zatrzymanie. Zdjęcie ilustracyjne.Rosjanin i Białorusin zatrzymani w Polsce. Mieli szpiegować dla Kremla

Więcej o: