Negocjacje pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a kontrolerami ruchu lotniczego muszą zakończyć się do 30 kwietnia. Tak prognozują Polskie Linie Lotnicze LOT. Według prognoz spółki na Lotnisku Chopina może dojść do anulowania nawet 75 proc. rejsów. W ocenie LOT, w pierwszych dniach maja sytuacja ta może dotknąć około 50 tysięcy pasażerów.
"Konkretne informacje w tej sprawie oraz nasze dalsze kroki działania uzależnione są od wyniku rozmów prowadzonych przez PAŻP i kontrolerów ruchu lotniczego. Ani my, ani inni przewoźnicy nie mamy na nie żadnego wpływu" - czytamy we wtorkowym komunikacie.
W poniedziałek wieczorem zostało opublikowane rozporządzenie, które reguluje funkcjonowanie ruchu lotniczego na wypadek niepowodzenia negocjacji. Zmiany będą dotyczyły przede wszystkim lotniska Chopina i w Modlinie. Od pierwszego maja oba lotnisko będą działać jedynie w godzinach 9.30 - 17.00.
Liczba połączeń zostanie zredukowana, a w siatce zostanie zawieszonych około 300 operacji lotniczych w ciągu doby.
Więcej informacji na głównej stronie Gazeta.pl
Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował połączeń, które zostaną realizowane mimo ograniczeń ruchu lotniczego.
Z opublikowanego obwieszczenia wynika, że większość połączeń, które nadal znajdą się w rozkładzie na mazowieckich lotniskach będą obsługiwały Polskie Linie Lotnicze LOT. Przewoźnik obsłuży połączenia między innymi do Londynu, Nowego Jorku, Chicago, Brukseli, Toronto, Tel Awiwu, Kopenhagi, Budapesztu, Wilna, Pragi, Bukaresztu, Lizbony i Tibilisi.
Pojedyncze rejsy będą obsługiwać także linie Lufthansa, KLM, Wizzair, Emirates, Austrian, Air France, Swiss i Ryaniar.
Konflikt kontrolerów ruchu lotniczego z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej trwa już od dwóch lat. Związkowcy podkreślają, że w tym sporze chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo pracy. Jak donoszą, od dłuższego czasu na stanowiskach dwuosobowych obsadzany jest bowiem jeden kontroler. Do tego dochodzi zmiana warunków wynagrodzenia, które nie mają nic wspólnego z kwotą 35 tys. miesięcznie, jaką podawał rząd, informując o wynagrodzeniach kontrolerów. Sami zainteresowani ujawnili, że ich zarobki w rzeczywistości wynoszą 8-13 tys. zł za miesiąc pracy.