Tatry. TPN zamyka popularne szlaki. "Niedźwiedzia rodzina poczuła wiosnę" [WIDEO]

Na nartostradzie z Kasprowego Wierchu do Kuźnic zauważono niedźwiadka. "Widok rozczulający, ale pamiętajmy, że w pobliżu może znajdować się matka! Spotkania ludzi i niedźwiedzic z młodymi mogą być niebezpieczne dla obu stron" - podkreśla Tatrzański Park Narodowy i zamyka niektóre szlaki.
Zobacz wideo Jak się zachować, gdy spotka się dzikie zwierzę?

Tatrzański Park Narodowy udostępnił nagranie, na którym widać małego niedźwiedzia na szlaku. "Niedźwiedzia rodzina poczuła wiosnę. (...) Żeby zapewnić spokój tej rodzinie, jesteśmy zmuszeni wprowadzić ograniczenia w ruchu turystycznym" - poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Od soboty 23 kwietnia do odwołania zamknięte pozostają:

  • zielony szlak turystyczny: Kuźnice - Myślenickie Turnie - Kasprowy Wierch (w obu kierunkach),
  • szlak dojściowy z Goncisk do dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej,
  • szlak narciarski: Myślenickie Turnie - Wyżnia Goryczkowa Rówień (dolna stacja kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej, w obu kierunkach).

"Widok rozczulający, ale pamiętajmy, że w pobliżu może znajdować się matka! Spotkania ludzi i niedźwiedzic z młodymi mogą być niebezpieczne dla obu stron!" - zaapelował TPN.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Niedźwiedzie w Tatrach w 2008 roku - zdjęcie ilustracyjneWiosna w Tatrach, niedźwiedzie odwiedzają Zakopane i Kościelisko

Niedźwiedzie już nie śpią i szukają pożywienia

W ubiegłym tygodniu Jan Krzeptowski-Sabała z TPN przekazał, że niedźwiedzie szukają pożywienia i mogą zbliżać się do miejsc zamieszkanych przez ludzi w Zakopanem i okolicach. Jak dodał, fakt, iż niedźwiedzie pojawiają się wiosną w pobliżu zabudowań, nie jest niczym nowym. Warto, aby mieszkańcy domów, które znajdują się przy terenach graniczących z lasem i parkiem narodowym, zabezpieczyli swoje śmietniki.

- Niedźwiedzie wabią zapachy resztek ludzkiego jedzenia i obserwujemy faktycznie ich aktywność w rejonie osiedli w Zakopanem, Kościelisku czy Bukowinie Tatrzańskiej. Lepiej jest odpowiednio zabezpieczać nasze śmieci, odpadki, czy kompostowniki, tak, aby niedźwiedzie nie nauczyły się wyjadania resztek ludzkiego pożywienia  - powiedział, cytowany przez Onet, Krzeptowski-Sabała.

Pogoda w Polsce. Sobota 23 kwietniaPogoda. Niż Renata powodem chłodu i deszczu w Polsce. Co z majówką?

Co robić, kiedy spotkamy niedźwiedzia?

Lasy Państwowe podkreślają, że niedźwiedzie są szczególnie drażliwe wiosną, zaraz po przebudzeniu. Wielokrotnie z tymi drapieżcami spotykają się leśnicy, którzy przestrzegają przed wchodzeniem im w drogę.

- W razie spotkania z niedźwiedziem nie wpadajcie w panikę, nie uciekajcie raptownie, zacznijcie głośno mówić, śpiewać czy też klaskać w dłonie. Zatrzymajcie się w miejscu, możecie też unieść ręce ponad głowę. Jeżeli niedźwiedź nie zniknie w lesie lub zaroślach wycofajcie się spokojnie - mówią leśnicy. - Jeśli jest on bardzo blisko, trzeba rzucić się twarzą do ziemi i osłonić dłońmi głowę. Leżącego zazwyczaj zwierzę nie atakuje - zaznaczają.

Więcej o: