Pogoda. Niż Renata powodem chłodu i deszczu w Polsce. Co z majówką?

We wschodniej części Polski pogoda kształtowana jest przez niż Renata. Pozostałe regiony natomiast znajdują się już pod wpływem wyżu Spiro. Oznacza to, że na zachodzie coraz bardziej czuć wiosnę, z kolei na wschodzie utrzyma się jeszcze pochmurna, deszczowa i chłodna aura. Czy pogoda w majówkę będzie korzystniejsza?

Pogoda w Polsce w sobotę w dużej mierze kształtowana jest przez układ niżowy z ośrodkami w rejonie Zatoki Biskajskiej, a także nad Litwą i Ukrainą. Utrzymuje się on głównie nad wschodnią częścią Polski, w związku z czym regiony te pozostaną w strefie chłodnego powietrza polarnego morskiego - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Zobacz wideo „Po przekroczeniu tego progu rafy koralowe przestaną istnieć"

Za pogodę w Polsce odpowiada niż Renata i wyż Spiro 

Na to, że wschodnia część kraju znajduje się pod wpływem niżu Renata sprowadzającego do Polski chłodne powietrze polarne morskie, wskazywała też synoptyczka tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Zaznaczyła, że zachód znajduje się w strefie wpływy wyżu Spiro, który podniesie nieco temperaturę w tych regionach.

Na Podlasiu, Mazurach i Mazowszu będzie z reguły pochmurno, okresami może popadać też deszcz, a wysoko w Tatrach nawet śnieg. Z kolei w pozostałych regionach zachmurzenie powinno być małe i umiarkowane, nie powinno też padać. Temperatura maksymalna będzie wahała się od 8 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 16 st. C na południowym zachodzie. Nad morzem maksymalnie 9-11 stopni Celsjusza. W całym kraju powieje słaby i umiarkowany wiatr

Więcej informacji na temat pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

"Na wschodzie i południu Polski, w strefie oddziaływania frontu atmosferycznego, warunki biometeorologiczne będą niekorzystne, lecz będą ulegać stopniowej poprawie do obojętnych. Na zach. Polski w ciągu dnia sucha i słoneczna pogoda będzie miała przejściowo korzystny wpływ na nas" - zapowiedział na Twitterze IMGW. 

Pogoda. Kiedy wiosna przyjdzie do nas na dobre?

"Kwiecień plecień, bo przeplata…" - wiele osób zastanawia się, kiedy pogoda w końcu zacznie przypominać typową ciepłą i słoneczną wiosnę. Zgodnie z zapowiedziami ekspertów cieplej w Polsce ma się zrobić w ostatnich dniach kwietnia. To daje natomiast nadzieję na dopisującą aurę w majówkę. 30 kwietnia i 1 maja prawdopodobnie będą dniami dość ciepłymi i suchymi.

Kolejne dni także zapowiadają się korzystnie pod względem korzystania z uroków natury, natomiast od piątku 6 maja czeka nas uderzenie ciepła. Na południu na termometrach pokaże się nawet 25 stopni Celsjusza. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: