Pomoc "40+" dla uchodźców z Ukrainy przedłużona o 60 dni. Skorzysta z niej 600 tys. osób

"40+", czyli wsparcie dla polskich rodzin, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy, zostanie przedłużone o kolejne 60 dni - poinformował w czwartek szef MSWiA Paweł Szefernaker. Z pomocy ma skorzystać 600 tys. osób.

Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA, a zarazem pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, przypomniał, że niedługo minie 60 dni od momentu, gdy Polacy przyjęli pierwszych Ukraińców do swoich domów. Zapowiedział, że pomoc finansowa w postaci tzw. 40+ (40 zł dziennie przyznawane na jednego uchodźcę), zostanie przedłużona o kolejne 60 dni. Jak mówił, z rządowych szacunków wynika, że z pomocy skorzysta około 600 tys. uchodźców.

Zaginął 61-letni Ukrainiec Serhii KulishowWrocław. Zaginął 61-letni obywatel Ukrainy Serhii Kulishov

Szefernaker: Pracujemy nad mechanizmami, które pomogą uchodźcom usamodzielnić się w Polsce

- To jest sprawa nowelizacji ustawy pomocowej - powiedział Szefernaker na czwartkowej konferencji. - W przyszłym tygodniu jest posiedzenie parlamentu i my chcemy już dziś powiedzieć, że te wszystkie osoby, które zastanawiają się, co dalej, będą miały możliwość przedłużenia o 60 dni pobytu w polskich rodzinach, bądź w miejscach zakwaterowania zbiorowego - podkreślił.

Wiceszef MSWiA przekazał, że w ciągu 60 dni powinna nastąpić adaptacja uchodźców, którzy jeszcze nie usamodzielnili się w Polsce. Podkreślił, że okres ten może być przedłużony tylko w wyjątkowych sytuacjach. - Do 25 czerwca chcemy wypracować we współpracy z przedsiębiorcami, samorządami mechanizmy, które są potrzebne, aby uchodźcy z Ukrainy mogli się usamodzielnić, podjąć pracę, normalnie funkcjonować - dodał.

Zobacz wideo Po jak duże środki na pomoc uchodźcom zgłosi się Polska? Bielan: Nie mogę publicznie podawać kwoty

Wojna w Ukrainie. Do Polski przybyło 2,8 mln uchodźców. Ponad 900 tys. z nich ma już numer PESEL

Szefernaker poinformował też, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło ponad 2,8 mln uchodźców. Do czwartku (21 kwietnia) 916 tys. ze zgłoszonych 970 tys. Ukraińców otrzymało już numer PESEL. 95 proc. z nich to kobiety i dzieci. 467 tys. to osoby dorosłe, a pozostałe to dzieci.

Ukraińscy uczniowie w sali do nauki zdalnej - Pałac Młodzieży w Warszawie, 13 kwietnia 2022 r.Czarnek: Większość ukraińskich uczniów chce zdawać maturę zdalnie

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: