Czarnek: Od 1 października będą dodatkowe podwyżki dla nauczycieli akademickich

Od 1 października będą dodatkowe podwyżki dla nauczycieli akademickich. To kolejne kilkadziesiąt milionów złotych - przekazał w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki pytany w czwartek w RMF FM o podwyżki dla nauczycieli akademickich odpowiedział, że są one planowane od 1 października.

To kolejne kilkadziesiąt milionów złotych z przeznaczaniem na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli akademickich

- wyjaśnił. Dopytywany o konkretne liczby, odpowiedział, że resort pracuje nad uzgodnieniem ich ostatecznego kształtu.

Zobacz wideo Andrzej Duda zawetował "lex Czarnek". "Dzisiaj potrzebna nam jest jedność i zgoda"

Kolejne podwyżki dla nauczycieli

Przekazał, że już teraz nauczyciele akademiccy dostali podwyżki. - W KUL otrzymaliśmy podwyżki z wyrównaniem od pierwszego stycznia - poinformował.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

- To nie jest tak, że nie ma podwyżek na uczelniach wyższych. Są środki finansowe, które były przeznaczone na zwiększenie również dochodów i przychodów uczelni publicznych i one są wygospodarowane - wyjaśnił. Dodał, że pod koniec ubiegłego roku z oszczędności budżetowych dla uczelni wyższych został przeznaczony miliard złotych.

1 mld złotych na dofinansowanie uczelni w 2021

W ubiegłym roku Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało uczelniom dodatkowy 1 mld zł na inwestycje w infrastrukturę badawczą i dydaktyczną.

Z noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wynika, że w roku 2021 uczelnie publiczne, uczelnie uprawnione do dofinansowania na zasadach określonych dla uczelni publicznych oraz instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, oprócz środków, o których mowa w ustawie o szkolnictwie wyższym, otrzymały w formie subwencji miliard złotych.

Artykuł pochodzi z portalu PAP - Nauka w Polsce, autorka: Aleksandra Kiełczykowska, /ak/ joz

Więcej o: