Michał Dworczyk: Użycie taktycznej broni nuklearnej na terenie Ukrainy jest jednym ze scenariuszy

Michał Dworczyk w porannej rozmowie Radia Zet został spytany o możliwość użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej - Nie można dzisiaj wykluczyć żadnego scenariusza. Ten jest również przez analityków rozpatrywany jako realny rozwój wydarzeń - stwierdził.

Rosja rozpoczęła testy rakiety balistycznej Sarmat - poinformowała w środę agencja Reutera. Broń miała została wystrzelona z Plesiecka na północnym zachodzie Rosji i trafić w cele na Kamczatce.  Władimir Putin twierdzi, że Sarmat może okazać się bronią strategiczną, której "nie ma nigdzie indziej i która da do myślenia tym, którzy próbują zagrozić Rosji"

O kwestię użycia tej rakiety spytany został podczas czwartkowego wywiadu w Radiu Zet szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk - Rosja bardzo często w sposób demonstracyjny próbuje prezentować rozwój swojego uzbrojenia, wykorzystywać w polityce międzynarodowej swój potencjał nuklearny, strasząc inne kraje tym, że posiada broń nuklearną, że jest zdeterminowana - komentował minister.

Zdaniem szefa Kancelarii Premiera Rosja przegrywa dziś politycznie na wszystkich frontach i jest "pariasem w polityce międzynarodowej".

Aktualne informacje na głównej stronie Gazeta.pl

Dworczyk o użyciu broni atomowej przez Rosjan: nie można wykluczyć żadnego scenariusza

Gość Radia Zet został również spytany o możliwe użycie broni atomowej przez Rosjan. Michał Dworczyk stwierdził, że jest to scenariusz, którego nie można wykluczyć.

- Ten scenariusz jest również przez analityków rozpatrywany jako realny rozwój wydarzeń. Gdyby Rosja nie mogła osiągnąć celów militarnych środkami konwencjonalnymi, to użycie taktycznej broni nuklearnej na terenie Ukrainy jest jednym ze scenariuszy. Natomiast oczywiście mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie - zaznaczył Dworczyk.

Zobacz wideo Płk Lewandowski: Armie NATO dostarczają Ukrainie swój sprzęt ponadprogramowy

- Państwa NATO, przede wszystkim USA pokazują dużą determinację jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem i Rosja musi liczyć się z konsekwencjami swojej zbrodniczej polityki - dodał polityk.

Michał Dworczyk: Będzie to długi konflikt

Dworczyk mówił również, że w Ukrainie wszyscy czekają, aż rozpocznie się ofensywa rosyjska w Donbasie, bo pełnowymiarowy atak - zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości - jeszcze się nie zaczął.

- Wiele osób twierdzi, że to może być rozstrzygające starcie, jeśli chodzi o ten etap wojny - komentował minister. Dworczyk dodał, że większość ukraińskich polityków, z którymi rozmawia, jest przekonana, że to będzie długi konflikt, a starcie na wschodzie Ukrainy wcale jej nie zakończy.

Więcej o: