Jakubiak: "Ma wrócić obowiązkowa służba wojskowa". Jest stanowisko MON

Już niedługo wchodzi w życie ustawa o obronie ojczyzny. Dokument, który w marcu przyjął parlament i został zatwierdzony przez prezydenta Andrzeja Dudę, zmienia większość dotychczasowych przepisów. "Obowiązkowa służba wojskowa ma wrócić w tym roku" - zapowiedział w mediach społecznościowych polityk Marek Jakubiak. Ministerstwo Obrony Narodowej odpowiedziało na jego wpis przecząco.

Obowiązkowa służba wojskowa jest zawieszona od 12 lat. Marek Jakubiak z prawicowej partii Federacja dla Rzeczypospolitej w środę 20 kwietnia udostępnił na Twitterze post, w którym napisał, że ma to ulec zmianie. "Obowiązkowa służba wojskowa ma wrócić w tym roku" - zapowiedział na Twitterze. 

Zobacz wideo Czy PiS dogada się z Ziobrą ws. Sądu Najwyższego i Izby Dyscyplinarnej?

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Obowiązkowa służba wojskowa? MON dementuje 

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej w odpowiedzi zdementowali tę informację. "Nie ma planów przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej" - odpowiedział resort i uciął tym samym powstałe spekulacje. 

W Polsce prawo do odmowy odbycia służby wojskowej jest prawem konstytucyjnym. Wynika bezpośrednio z art. 85. 3 Konstytucji RP. Ostatni pobór do zasadniczej służby wojskowej został przeprowadzony w 2008 roku. Od tamtego czasu ten obowiązek był zawieszony. 

Transparent z literą Z, która stała się symbolem rosyjskiego wojska, z napisem: 'Za Rosję' oraz hasztagiem: 'Nie opuszczamy naszego', wiszącym na budynku w Petersburgu, 18 kwietnia 2022 r.Rosjanie nie chcą iść do wojska? Nawet mimo atrakcyjnych kontraktów

Ustawa o obronie ojczyzny

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, 11 marca Sejm przyjął Ustawę o obronie ojczyzny. Zakłada ona między innymi zwiększenie liczby żołnierzy do około 300 tysięcy (z czego 250 tysięcy ma być żołnierzami zawodowymi, a reszta WOT), szybszy wzrost nakładów na obronność (3 procent Produktu Krajowego Brutto od kolejnego roku), przyspieszenie modernizacji technicznej wojska, a także dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.

Na mocy ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny nie przywrócono obowiązku służby wojskowej w Polsce. Obowiązku nie wykreślono jednak całkowicie z ustawy. Dodano za to przepisy, które umożliwiają przywrócenie służby rozporządzeniem prezydenta. Jak dowiedziało się Money.pl z dwóch niezależnych źródeł, partia rządząca ma planować przywrócenie obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, jeśli wygra wybory w 2023 roku. Może być to jeden ze sposobów zapowiedzianego podwojenia liczby żołnierzy.

Środowa debata nad przyłączeniem Finlandii do NATO. Na zdjęciu premier Sanna Marin minister spraw zagranicznych Pekka HaavistoFinlandia wejdzie do NATO? Rząd za przyłączeniem do sojuszu wojskowego

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: