Protesty pod siedzibą TVP. Jest wyrok. Stacja ma przeprosić demonstrujących

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Telewizji Polskiej przeprosić uczestników protestu pod siedzibą stacji z 2019 r. Sąd zdecydował, że TVP, która upubliczniła wizerunki i personalia protestujących, naruszyła w ten sposób ich dobra osobiste.

Mowa o proteście z 2 lutego 2019 r. Po programie "Minęła 20" grupa protestujących starała się uniemożliwić jego prowadzącej Magdalenie Ogórek wyjazd z gmachu Telewizji Polskiej przy placu Powstańców Warszawy. Ludzie blokowali jej samochód, wykrzykując przy tym hasła: "wstyd i hańba", "kłamczucha", "zatrudnijcie dziennikarzy". Boczną szybę auta okleili wlepkami z napisem "TVoja wina". "Auto oplute, porysowane, obklejone całkowicie naklejkami, wyzwiska, rzucanie się pod koła" - pisała potem prezenterka na Twitterze.

Protest pod siedzibą TVP. Uczestnikom grożono śmiercią, niektórzy stracili pracę

Kilka dni po incydencie TVP wyemitowała materiał zatytułowany "Napastnicy odpowiedzą za atak na dziennikarzy". Pokazano w nim plansze ze zdjęciami i nazwiskami dziesięciu osób, które miały uczestniczyć w proteście przed siedzibą telewizji.

Zobacz wideo Starcie dziennikarza TVP z Tuskiem na konferencji. "Satysfakcjonuje mnie postępująca irytacja pańskich szefów politycznych"

Po emisji materiału TVP została ostro skrytykowana przez środowisko dziennikarskie, polityków i ówczesnego rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Mówiło się, że ujawnienie personaliów tych dziesięciu osób było nie tylko złamaniem prawa, ale i przekroczeniem granic. Miało też swoje konsekwencje dla poszkodowanych: zdarzały się przypadki gróźb śmierci, pobicia czy gwałtu, niektórzy stracili pracę. Pisaliśmy o tym w poniższych artykułach:

Protestów przeciwko TVP było w Polsce wiele, ale ten najbliższy we Wrocławiu organizuje siostrzeniec Mateusza Morawieckiego. TVP ujawniło dane uczestnika protestu. Teraz grożą mu śmiercią i gwałtem

'Wiadomości' TVP z dnia 14 stycznia 2019 "Wiadomości" pokazały ich dane i wizerunek. Chcą złożyć pozew zbiorowy

Protest pod siedzibą Telewizji Polskiej. Sąd: TVP musi przeprosić protestujących

Część protestujących zwróciła się do sądu. W środę reprezentująca ich kancelaria ogłosiła, że Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Telewizji Polskiej przeproszenie protestujących osób za "naruszenie ich dóbr osobistych" poprzez bezprawną publikację ich wizerunków i nazwisk. Wyrok jest nieprawomocny. Kancelaria dodała, że spodziewa się apelacji ze strony TVP.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: