Brytyjski ekspert: Jeśli Rosja zdobędzie Donbas, ruszy na Odessę, potem na Kijów

- Jeśli Rosja odniesie sukces na wschodzie Ukrainy, ruszy na południe, by zaatakować Odesę i Kijów - powiedział w BBC zastępca dyrektora generalnego znanego brytyjskiego think tanku Royal United Services Institute (Rusi) prof. Malcolm Chalmers. Zdaniem eksperta sukces Rosji na wschodzie Ukrainy jest jednak "mało prawdopodobny".

Zdaniem prof. Malcolma Chalmersa, głównym celem Putina jest zmiana ukraińskiego rządu na bardziej uległy wobec Kremla "albo nawet przyłączenie całej Ukrainy do Rosji".

W rozmowie z BBC ekspert ocenił, że siły ukraińskie w Mariupolu skutecznie zablokowały tysiące rosyjskich żołnierzy, którzy mogliby zostać przerzuceni na północ do głównej bitwy w Donbasie.

Chalmers stwierdził, że jeśli Rosja odniesie sukces na wschodzie Ukrainy, ruszy na południe, by zaatakować Odesę i Kijów. Jego zdaniem sukces w Donbasie jest jednak "mało prawdopodobny".

Brytyjski wywiad: Rosja ściąga kolejne oddziały

Brytyjski wywiad wojskowy informuje, że Rosja ściąga kolejne oddziały, wzmacniając swoje siły przy wschodniej granicy Ukrainy. Nasilają się walki w Donbasie, gdzie Rosjanie próbują przerwać ukraińskie linie obrony. Według brytyjskich informacji wywiadowczych, należy się spodziewać mniejszej liczby ataków z powietrza na północy Ukrainy. Nadal jest jednak zagrożenie ostrzałami, wymierzonymi precyzyjnie w strategiczne punkty.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Płk Lewandowski: Armie NATO dostarczają Ukrainie swój sprzęt ponadprogramowy

Ukraina: Rosjanie prowadzą mobilizację na okupowanych terenach

Rosjanie prowadzą mobilizację Ukraińców na zajętych terenach obwodów: chersońskiego, zaporoskiego i charkowskiego. Według generała Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wiktora Jahuna, rosyjscy żołnierze łapią ludzi na ulicach, w miejscach pracy, autobusach, a nawet w mieszkaniach.

MIG-29 (zdjęcie ilustracyjne)Ukraina dementuje informacje Pentagonu. "Nie dostaliśmy nowych samolotów"

Następnie odbierają im dokumenty i każą wkładać mundury bez oznaczeń. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow wezwał ludzi wcielonych do rosyjskich oddziałów, aby poddawali się Ukraińcom i powiedzieli, kim są. Wśród jeńców, wziętych do niewoli przez ukraińskich żołnierzy, odnaleziono już przymusowo wcielonych Ukraińców.

Więcej o: