We wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby stwierdził, że Ukraina ma obecnie więcej samolotów niż jeszcze niedawno, choć nie zdradził, jakie kraje miałyby przekazać sprzęt. O sprawę został zapytany rzecznik rządu Piotr Müller w środowym "Kwadransie politycznym" w TVP1.
- To będzie prawdopodobnie największa tego typu bitwa na terenie Europy po II wojnie światowej (...) i od losu tej bitwy zależy, czy Ukraina, w szczególności wschodnia, zostanie zajęta przez Rosję czy nie - powiedział Müller w kontekście toczącej się bitwy w Donbasie. I dodał, że to właśnie dlatego Polska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania wraz z kilkoma innymi krajami angażują się w "bardzo duże dostawy broni na teren Ukrainy". - By Ukraina mogła bronić nie tylko swojego terytorium, ale również bezpieczeństwa Europy - podkreślił.
Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Prowadzący program Marcin Wikło przywołał więc niedawny spór o przekazanie MiG-ów, a także ostatnie słowa rzecznika Pentagonu. - Czy to są te MiG-i, o których była wtedy mowa? - dopytywał.
- Ja o kwestiach uzbrojenia, zarówno jeśli chodzi o kwestie lotnicze czy ciężki sprzęt, siłą rzeczy nie będę mówił, bo tego typu rzeczy potrzebują ciszy. Mogę tylko zapewnić, że Polska udziela niezbędnego wsparcia na teren Ukrainy, takiego, którego jest w stanie pomóc w tej trudnej sytuacji - podkreślał Müller. - Nie chwalimy się tym, bo jesteśmy państwem frontowym, blisko bezpośrednich działań wojennych, ale Ukraińcy wprost mówią o tym, że Polska to jest kraj, który udziela jednej z największych pomocy tego typu, więc to mówi samo za siebie - podkreślił i zaapelował do Niemiec o przekazywanie sprzętu, podkreślając, że za dwa tygodnie może być już na to za późno.
Na początku marca władze RP zapowiedziały swoją gotowość do przemieszczenia samolotów MiG-29 do bazy w Rammstein, skąd następnie miałyby zostać przekazane na teren Ukrainy, a także zwrócił się do USA z prośbą o dostarczenie w zamian "używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych". Amerykanów ta propozycja jednak zaskoczyła, a Departament Obrony przekazał w komunikacie, że taka możliwość "stwarza poważne obawy dla całego NATO". Podczas konferencji prasowej w Wiedniu premier Mateusz Morawiecki podkreślał więc, że decyzja o przekazaniu samolotów Ukrainie musi być podjęta przez sojusz jednomyślnie. Podczas wtorkowego wystąpienia rzecznik Pentagonu John Kirby stwierdził natomiast, że Ukraina ma obecnie więcej samolotów niż jeszcze przed dwoma tygodniami.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.