Akcja Żonkile - gdzie w Warszawie będą rozdawane papierowe żonkile? [LISTA]

19 kwietnia 2022 roku obchodzimy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak co roku muzeum POLIN organizuje też Akcję Żonkile. Gdzie mieszkańcy stolicy będą mogli otrzymać od wolontariuszy papierowego żonkila, na znak solidarności z poległymi powstańcami?

19 kwietnia na ulicach Warszawy pojawią się wolontariusze, którzy będą rozdawali papierowe żonkile, które są symbolem akcji muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W 2022 roku po raz pierwszy od dwóch lat nie obowiązują obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, dlatego też miejsc, w których pojawią się wolontariusze, będzie znacznie więcej niż rok temu.

Zobacz wideo Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim

Akcja Żonkile w Warszawie - gdzie można spotkać wolontariuszy?

Jak czytamy na stronie muzeum, w ramach Akcji Żonkile organizatorzy chcą rozdać w tym roku 368 tysięcy kwiatów. Liczba ta symbolizuję liczbę Żydów, którzy mieszkali w Warszawie przed wybuchem II wojny światowej. Ponad tysiąc wolontariuszek i wolontariuszy będzie rozdawać symbole powstania w niemal całej stolicy. Gdzie dokładnie?

  • w godzinach 8.00-10.00: metro Dworzec Wileński, metro Młociny, plac Wilsona;
  • w godzinach 8.00-10.00 i 16.00-18.00: Dworzec Wileński, metro Centrum, metro Rondo Daszyńskiego, metro Rondo ONZ, metro Świętokrzyska, metro Wilanowska;
  • w godzinach 10.00-14.00: Dom Kultury KADR, Miejsce Aktywności Lokalnej "Dwa Jelonki", Muzeum Woli;
  • w godzinach 10.00-14.00 i 15.00-19.00: Muzeum POLIN, Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie, Dom Spotkań z Historią, JCC, Muzeum Historii Polski, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Warszawy, PROM Kultury Saska Kępa, Teatr Ochoty, Urząd Dzielnicy Bielany, Urząd Dzielnicy Ursynów, Urząd Dzielnicy Żoliborz.

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Syreny alarmowe. Zdjęcie ilustracyjneSyreny alarmowe w rocznicę powstania w getcie mimo sprzeciwu muzeum POLIN

Ponadto papierowego żonkila można pobrać samodzielnie w tak zwanych żonkilomatach. Znajdują się one w pięciu miejscach w Warszawie:

  • przy al. Niepodległości - dokładnie przy budynku SGH;
  • przy zbiegu ulic Marszałkowskiej, Królewskiej, Rysiej;
  • na placu Zawiszy - ul. Grójecka lokal D;
  • przy Rondzie Radosława niedaleko C.H. Arkadia;
  • na skrzyżowaniu uli Wołoskiej z Domaniewską.

Każdy może też pobrać szablon żonkila ze strony, wydrukować go i złożyć samodzielnie. 

Pełen program obchodów 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim znajduje się na stronie muzeum POLIN pod tym adresem: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2022.

Maria ZacharowaRosja. Zacharowa o zajęciu "Szpiegowa": Niezgodne z prawem

Więcej o: