Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Najważniejsze święto dla katolików

Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Najważniejsze święto dla katolików. Chrystus, który umarł na krzyżu, po trzech dniach zmartwychwstał.

Wykładowca Akademii Katolickiej ksiądz Robert Skrzypczak podkreśla, że tę radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa obwieszcza rezurekcja - procesja wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem i figurą Chrystusa Zmartwychwstałego. - Rezurekcja jest pewną formą wyjścia na świat na zewnątrz z dobrą nowiną: po raz kolejny przekonujemy się, że Chrystus Zmartwychwstał, że On żyje, więc procesja, śpiewy, orkiestra i radosna liturgia rezurekcyjna - wyjaśnia kapłan.

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Jak zaznacza ksiądz Robert Skrzypczak, Wielkanoc przypomina, że Zmartwychwstanie Chrystusa jest też udziałem wszystkich wierzących. Jak mówi, Wielkanoc przypomina, że Chrystus pomaga przezwyciężać lęki, małoduszność, pokusy wyrządzania zła i ulegania mu, a wszystko to uświadamia nam, że kiedyś dotrzemy do takiego miejsca, które pozwoli nam żyć życiem Chrystusa.

Jak dodaje kapłan, święta wielkanocne nadaje też życiu nową perspektywę, którą wyjaśnia arcybiskup Fulton Sheen. - Jeśli potrzebujesz podjąć jakąś decyzję tu na ziemi, jeśli zrozumiesz, że celem twojego życia jest niebo, życie wieczne, to łatwiej będzie ci rozwiązywać sprawy tu na ziemi - podkreślał arcybiskup Sheen.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego. Podczas porannej mszy rezurekcyjnej odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem wyniesionym z grobu Pana Jezusa. Triumfalne bicie dzwonów przypomina trzęsienie ziemi towarzyszące zmartwychwstaniu.

Także wielkanocne śniadanie pełne jest symboli nawiązujących do zwycięstwa życia nad śmiercią i budzenia się do nowego życia w Chrystusie.

Więcej o: