Kolejne ofiary zatrucia denaturatem. W sumie w województwach śląskim i łódzkim zmarło już 16 osób

Kolejna osoba zmarła po spożyciu denaturatu - to już 16 ofiara. W sumie skażonym spirytusem zatruło się 28 osób z województwa śląskiego oraz łódzkiego.

Do 16 wzrosła liczba śmiertelnych zatruć po spożyciu denaturatu. Ostatnią ofiarą była kobieta, która trafiła do szpitala w Sosnowcu - informuje RMF FM. Denaturatem zatruły się 23 osoby z województwa śląskiego oraz pięć z łódzkiego. W sumie to 28 osób. Jak informuje radio, trzy osoby, które z objawami zatrucia trafiły do szpitala, odnowiły leczenia.

Zobacz wideo Policja zarekwirowała nielegalny alkohol i przekazała go na cele medyczne

Małopolski sanepid wycofał partię denaturatu. Skażony spirytus miał nawet 70 proc. metanolu

Z 16 osób aż 10 zmarło w miejscu, gdzie spożywały denaturat. Śląski Sanepid ustalił w poniedziałek producenta denaturatu, który spowodował śmiertelne zatrucia. W badanych próbkach wykryto zawartość metanolu na poziomie nawet 70 proc.

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dodaje, że "sytuacja dotyczy co najmniej trzech województw". Ustalono, że producent pochodzi z województwa małopolskiego. Denaturat rozprowadzali dystrybutorzy "w kilku różnych województwach". Natomiast przypadki zachorowań i zgonów dotyczą województwa śląskiego i łódzkiego.

We wtorek RMF FM podało, że Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie nakazał wycofanie z obrotu denaturatu, w którym stwierdzono wysoką zawartością metanolu. Wycofany denaturat to "Denaturat alkohol etylowy skażony porektyfikacyjny" w opakowaniach o pojemności pół litra i partią oznaczoną datą "02.03.2022 r.".

Śląsk. Kierowca spowodował wypadek i uciekł. Nie miał uprawnień, auto było kradzione Śląsk. Kierowca z zakazem jazdy spowodował wypadek i uciekł. Był pijany

Objawy zatrucia denaturatem 

Śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik wyjaśnił, że metanol jest bardzo niebezpieczną substancją. Od 4 do 15 mililitrów alkoholu metylowego uszkadza nerw wzrokowy, a 30 mililitrów to dawka śmiertelna.

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Policja (zdjęcie ilustracyjne) Wstępne wyniki sekcji zwłok zabitego dziennikarza. Zadano 50 ciosów nożem

Początkowe objawy zatrucia alkoholem metylowym są identyczne, jak po wypiciu alkoholu spożywczego. Następnie pojawiają się bóle i zawroty głowy, przyspieszony oddech, nudności, wymioty, silne bóle brzucha, światłowstręt i inne zaburzenia widzenia, przyspieszone bicie serca, senność, śpiączka, i głębokie zaburzenia świadomości. To utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia zatrutego.

Więcej o: