Abp Stanisław Gądecki o patriarsze Cyrylu: Jego postawa jest wybitnie antyewangeliczna

- Gdy idzie o samą postawę patriarchy, to ona jest wybitnie antyewangeliczna i w żaden sposób nie da się jej Ewangelią usprawiedliwić - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji "Wojna w Ukrainie - perspektywa kościelna".

Konferencję "Wojna w Ukrainie – perspektywa kościelna" zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna. Jak podaje KEP w komunikacie, w spotkaniu wzięli udział m.in. arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, przewodniczący KEP i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie i prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza ks. mitrat Stefan Batruch oraz ambasador Ukrainy w RP Andrij Deszczycia.

Zobacz wideo Grozi nam recesja techniczna i stagflacja? Kotecki: Przyjdzie silne spowolnienie gospodarcze

Abp Stanisłąw Gądecki o Cyrylu: Postawa wybitnie antyewangeliczna

W trakcie konferencji abp Światosław Szewczuk podziękował Polakom za solidarność z Ukraińcami, przyjęcie uchodźców i pomoc humanitarną.

- Chciałbym złożyć podziękowania abp. Światosławowi za jego postawę, hart ducha i podtrzymywanie na duchu Ukraińców - odwzajemnił się abp Gądecki. - Słowa, które kieruje arcybiskup do Ukraińców, trafiają także do innych krajów, w tym także do Polski - dodał. 

Zniszczona cerkiew w UkrainieZwierzchnik Cerkwi Ukrainy o Cyrylu: Obłudne błogosławieństwo wojny

Abp Gądecki przypomniał, że wystosował do biskupów Rosji i Ukrainy list z prośbą o modlitwę za pokój. - Skierowałem też dwa listy do patriarchy Cyryla. Na ten pierwszy otrzymałem odpowiedź, na drugi nie. Z pierwszej odpowiedzi, którą otrzymałem przez abp. Hilariona wynikało, że patriarcha wyobraża sobie naszą rolę w Polsce jako uspokajanie polityków i mitygowanie ich wystąpień agresywnych przeciwko Rosji - powiedział przewodniczący KEP cytowany przez PAP. - Gdy idzie o samą postawę patriarchy (Cyryla - red.) to ona jest wybitnie antyewangeliczna i w żaden sposób nie da się jej Ewangelią usprawiedliwić - dodał. 

Cyryl I ramię w ramię z Putinem

Patriarcha Rosji Cyryl otwarcie popiera wojnę, którą Rosja rozpętała w Ukrainie. Podczas jednego z nabożeństw w marcu Cyryl uzasadniał konieczność rosyjskiej agresji rzekomymi represjami wobec mieszkańców Donbasu. Prawosławny duchowny podkreślał w swoich wypowiedziach, że wojnie winna nie jest Rosja, a Zachód.

- Dziś słowo "niepodległość" jest często stosowane w odniesieniu do niemal każdego kraju na świecie. Jest to jednak błędne, ponieważ większość krajów świata znajduje się obecnie pod ogromnym wpływem jednej siły, która niestety przeciwstawia się sile naszego narodu. A ponieważ tak jest, ponieważ istnieje tam wielka siła, musimy być bardzo silni - mówił Cyryl podczas liturgii na początku kwietnia (cytat za vaticannews.va).

Michał Klinger: Cyryl jest tylko atrapą lidera [WYWIAD]Michał Klinger: Cyryl jest tylko atrapą lidera [WYWIAD]

Więcej o: