Rosjanie walczą w Warszawie. Próbują nie dopuścić, by komornik wszedł na teren "Szpiegowa"

Komornik przejmuje budynek przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie. Urzędnik w asyście służby wkroczył na teren tzw. Szpiegowa, mimo protestów rosyjskiego ambasadora. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski już wcześniej mówił, że miasto chce przejąć budynek zajmowany od lat przez Rosję. Na początku marca podkreślił, że ma to "bezpośredni związek z napaścią Rosji na Ukrainę".

Po inwazji Rosji na Ukrainę władze miasta zadecydowały o przejęciu tzw. Szpiegowa, czyli budynku przy ulicy Sobieskiego 100, który był zajmowany przez Rosję od ponad 40 lat, na mocy międzyrządowych porozumień, które zakładały wykorzystanie obiektu na cele dyplomatyczne. "Budynek od dawna nie pełni jednak takiej funkcji, a polskie władze dysponują prawomocnym wyrokiem z 2016 r. nakazującym oddanie bezprawnie zajmowanej nieruchomości oraz spłatę ponad 7 mln zł należności wraz z odsetkami" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez warszawski ratusz.

Zobacz wideo Czy Warszawa zerwie porozumienia z miastami partnerskimi z Rosji? Niby tak, ale nie do końca

Warszawa. Komornik zajął Szpiegowo, budynek zajmowany przez Rosję od 40 lat 

W poniedziałek rano rozpoczęło się przejęcie budynku przy ulicy Sobieskiego 100 na warszawskim Mokotowie. Jednak wejście na teren "Szpiegowa" został zastawiony przez mniej więcej dziesięciu ochroniarzy, którzy zostali wynajęci przez warszawski ratusz - informuje "Gazeta Wyborcza". Z kolei miasto na miejsce wezwało służby, które mają wkroczyć do budynku razem z komornikiem. Jak informuje gazeta, na miejscu znajduje się także wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek, który jest odpowiedzialny za sprawy własnościowe w mieście. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Komornik zażądał przekazania nieruchomości, mimo początkowych protestów rosyjskiego ambasadora, który starał się przekonać urzędnika, że budynek jest placówką dyplomatyczną. Komornik dostał się na teren Szpiegowa, używając piły, którą przeciął łańcuch znajdujący się na bramie. Obecnie spisywany jest protokół komorniczy.

Rafał Trzaskowski o przejęciu "Szpiegowa": Ma bezpośredni związek z napaścią Rosji na Ukrainę

O przejęciu "Szpiegowa" już wcześniej mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Od miesięcy pracujemy nad przejęciem osiedla przy ul. Sobieskiego 100. Mamy prawomocne wyroki, jest wyznaczony komornik. Wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowałem, że długofalowo urządzimy tam mieszkania na potrzeby ukraińskich rodzin z dziećmi" - napisał na Twitterze jeszcze na początku marca Trzaskowski

Rafał Trzaskowski podkreślił, że decyzja o przejęciu budynku przy ul. Sobieskiego 100 "ma bezpośredni związek z napaścią Rosji na Ukrainę". - Nie zgadzamy się z tym bestialskim aktem agresji. Czas skończyć z pobłażliwym traktowaniem Federacji Rosyjskiej, także w zakresie bezprawnie zajmowanych budynków - powiedział Trzaskowski.

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: