Wołodymyr Zełenski o katastrofie smoleńskiej: Czcimy pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem

Wołodymyr Zełenski w wygłoszonym w niedzielę przemówieniu wspomniał o katastrofie smoleńskiej i oddał cześć 96 ofiarom. - W tym dniu solidaryzujemy się z naszymi polskimi przyjaciółmi i sojusznikami, którzy twardo opowiadają się za Ukrainą w sprzeciwianiu się rosyjskiej agresji - powiedział prezydent Ukrainy.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154, którym leciała polska delegacja na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria oraz ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie, Ryszard Kaczorowski, a także wielu znamienitych polityków i przedstawicieli polskich elit. W niedzielę w Warszawie zostały zorganizowane obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Zobacz wideo W rejonie Chersonia żołnierze ukraińscy zniszczyli rosyjskie uzbrojenie

Wołodymyr Zełenski: Czcimy pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której 12 lat temu zginął prezydent Lech Kaczyński

W niedzielę w swoim codziennym wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oddał cześć ofiarom katastrofy w Smoleńsku. - Dzisiaj czcimy pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której 12 lat temu zginął prezydent Lech Kaczyński i przedstawiciele polskiej elity. W tym dniu solidaryzujemy się z naszymi polskimi przyjaciółmi i sojusznikami, którzy twardo opowiadają się za Ukrainą w sprzeciwianiu się rosyjskiej agresji - powiedział Zełenski cytowany przez ukraińską agencję Ukrinform.ua

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow również wyraził solidarność z Polakami w dniu 12. rocznicy katastrofy. - Ukraina wie z własnego doświadczenia, jaki jest ból straty. A jak ważne jest wsparcie przyjaciela w takiej chwili - powiedział Reznikow. Dodał, że prezydent Lech Kaczyński był "prawdziwym przyjacielem Ukrainy".

Minister wyraził także wdzięczność Polsce za przyjmowanie uchodźców uciekających przed bestialstwem Rosji w Ukrainie. - Gościnne przyjęcie naszych uchodźców, pomoc wojskowa i presja sankcji na Rosję to konkretne przejawy polsko-ukraińskiej unii. Ta jedność jest naszą wspólną siłą - podkreślił Reznikow.

Bronisław KomorowskiKomorowski wdzięczny Dudzie za słowa o zbrodni katyńskiej

Antoni Macierewicz przedstawi raport w sprawie katastrofy smoleńskiej

W poniedziałek w Warszawie Antoni Macierewicz ma zaprezentować raport sejmowej podkomisji na czele której stoi w sprawie katastrofy smoleńskiej. Konferencja podkomisji rozpocznie się o 11 w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych Ministerstwa Obrony Narodowej.

Szef podkomisji Antoni Macierewicz mówił na antenie Polskiego Radia 24, że prace ekspertów jednoznacznie wskazują na zewnętrzną ingerencję w wypadek samolotu Tu 154 M. - Raport jednoznacznie stwierdza, że przyczyną dramatu smoleńskiego był akt bezprawnej ingerencji, polegający na zniszczeniu samolotu eksplozją - powiedział Antoni Macierewicz.

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Szef podkomisji zapowiedział także międzynarodowe działania prawne związane z publikacją raportu. - Moim zdaniem nastąpi w Polsce zasadnicza zmiana po opublikowaniu raportu i po stanowisku, jakie zajmie państwo, podejmując działania prawne - powiedział Antoni Macierewicz. Podkomisja do spraw ponownego zbadania katastrofy samolotu Tu 154-M powstała w lutym 2016 roku. Raport z prac komisji liczy ponad 300 stron, a wraz z załącznikami ponad 5000.

Jarosław KaczyńskiRocznica katastrofy smoleńskiej. Jarosław Kaczyński znowu o zamachu

Przypomnijmy, raport w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej opublikowała w lipcu 2011 r. rządowa komisja pod przewodnictwem Jerzego Millera. Według tego raportu do katastrofy doszło, bo samolot w gęstej mgle, bez widoczności ziemi, leciał za szybko i za nisko. Tak nisko, że skrzydłem przeciął brzozę na wysokości mniej niż 7 m, stracił sterowność, obrócił się i runął na ziemię. Nikt z ekspertów zajmujących się badaniem katastrof lotniczych nie zakwestionował tego dokumentu. 

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: