Andrzej Duda zapowiada wnioski do trybunałów ws. zbrodni katyńskiej. "Sprawcy muszą zostać nazwani"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że Polska złoży w najbliższym czasie wnioski do międzynarodowych trybunałów w sprawie zbrodni katyńskiej. - Ta zbrodnia musi zostać ostatecznie osądzona, a sprawcy nazwani - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że najpierw Związek Radziecki, a teraz putinowska Rosja od dziesięcioleci zakłamują sprawę odpowiedzialności za zamordowanie dziesiątek tysięcy polskich jeńców, gloryfikując Stalina i jego oprawców. Prezydent nawiązał także do współczesnych rosyjskich zbrodni w Ukrainie. - Katyń, Miednoje, Charków, Bucza, Hostomel, Mariupol. Ludobójstwo. Ponad 80 lat temu i dziś. Mordowali bezbronnych wtedy i dziś, zacierali ślady wtedy i dziś, kłamali wtedy i dziś. Nic się nie zmienili - powiedział prezydent. 

Zobacz wideo Zniszczenie porzuconego rosyjskiego czołgu przez ukraińskich spadochroniarzy

Andrzej Duda: Zbrodnia katyńska musi zostać ostatecznie osądzona

Duda podkreślił, że trzeba walczyć z zakłamywaniem historii i odwracaniem roli kata i ofiary. - Zło trzeba nazwać złem, a zbrodnię trzeba nazwać zbrodnią. Nierozliczenie przez międzynarodową społeczność zbrodni katyńskiej wydało otrute owoce. Przez 80 lat ofiary i ich rodziny nie doczekały się sprawiedliwości za zbrodnię katyńską. Ludobójstwo się nie przedawnia, dlatego będę domagał się rozstrzygnięcia tej sprawy przed międzynarodowymi trybunałami, złożymy w najbliższym czasie odpowiednie wnioski, ta zbrodnia musi zostać ostatecznie osądzona, a sprawcy nazwani - mówił prezydent.

 

Andrzej Duda zapowiedział, że będzie też podejmował wszystkie możliwe kroki dyplomatyczne, aby świat o zbrodni katyńskiej nie zapomniał i konsekwentnie potępiał jej sprawców. - Jesteśmy to winni tym, którzy zginęli, ale jesteśmy to również winni tym, którzy przez lata walczyli o pamięć o Katyniu - dodał.

Prezydent zapewnił, że Polska będzie też wspierać Ukrainę we wszystkich działaniach prawnych i dyplomatycznych, których celem będzie ukaranie sprawców zbrodni, popełnianych obecnie przez Rosjan. -Zrobimy wszystko, aby ofiary ukraińskie nie musiały czekać na sprawiedliwość aż 80 lat - dodał.

Andrzej Duda podkreślił, że "ze zbrodnią katyńską już na zawsze nierozerwalnie związana jest katastrofa smoleńska, której 12. rocznicę obchodzimy dzisiaj". - W Smoleńsku, podobnie jak w Katyniu, zginęły polskie elity. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie, marszałkowie, ministrowie, posłowie i senatorowie, duchowni różnych wyznań, szefowie wielu urzędów centralnych, przedstawiciele rodzin katyńskich, generałowie, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, piloci i cała załoga samolotu - mówił.

Więcej o: