Ponad ćwierć miliona złotych na pomoc uchodźcom dla organizacji narodowca Bąkiewicza. "Zapewniamy wsparcie"

Ponad 260 tys. zł na pomoc humanitarną dla Ukraińców może dostać Straż Narodowa - nacjonalistyczna organizacja Roberta Bąkiewicza, jednego z liderów Marszu Niepodległości. Bąkiewicz zapewnia, że udzielają pomocy m.in. uchodźcom na granicy z Ukrainą. Organizacja wcześniej dostawała miliony od rządu. W ubiegłym roku Bąkiewicz apelował o wstrzymanie "pomocy socjalnej dla Ukraińców" i "memorandum imigracyjne".
Zobacz wideo Zełenski: Być Ukraińcem to znaczy być odważnym. Kto inny zrobiłby to, co my?

W piątek Kancelaria Premiera opublikowała listę 130 organizacji, które wyłoniono do dofinansowania w ramach działań na rzecz zmniejszania skutków kryzysu uchodźców z Ukrainy.

Rekomendowane kwoty dofinansowania wahają się od ok. 40 tys. do pół miliona złotych - przy czym większość organizacji może liczyć na mniej niż 200 tys., a tylko nieliczne na więcej. Wśród kilkunastu grup z największym potencjalnym dofinansowaniem - 264 tys. zł - jest Stowarzyszenie Straż Narodowa, które wnioskowało o wsparcie projektu "Pomoc humanitarna dla obywateli ukraińskich objętych konfliktem zbrojnym". 

Straż Narodowa to nacjonalistyczna organizacja powołana przez Roberta Bąkiewicza, skrajnie prawicowego działacza i jednego z liderów Marszu Niepodległości. Powstała w czasie dużych protestów przeciwko zakazowi aborcji w Polsce i jej pierwszym działaniem była "obrona kościołów". Sam Bąkiewicz podczas protestów przed jednym z kościołów w Warszawie szarpał protestującą kobietę i zrzucił ja ze schodów.

W ubiegłym roku Straż Narodowa dostała rządowe dofinansowanie: w sumie trzy miliony złotych od podległego resortowi kultury Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Organizacje wnioskowały o pieniądze m.in. na zakup siedziby, samochodów czy studia telewizyjnego. Jak pisał poseł Michał Szczerba, przy pomocy kupionych za publiczne pieniądze głośników Bąkiewicz zagłuszał wystąpienie weteranki Powstania Warszawskiego.

Teraz - jak pisze sam Bąkiewicz - jego organizacja zajmuje się pomocą Ukraińcom. Na ten cel może dostać ponad ćwierć miliona złotych.

Wojna w Ukrainie. Jak pomaga organizacja Bąkiewicza? Ratownicy i flagi

O tym, co Straż Narodowa robi w związku z wojną w Ukrainie, Bąkiewicz mówił w Radiu Maryja. Stwierdził, że na jednym z przejść granicznych są ratownicy medyczni, którzy udzielają pierwszej pomocy. - Prowadzimy zbiórki na rzecz uchodźców. W siedzibie organizacji przyjęliśmy kilkadziesiąt osób. Im także pomagamy, zapewniając wszelkie wsparcie - powiedział. 

Poza tym organizacja zapewnia... polskie flagi, które powiesiła na granicy. "Na przejściu granicznym w Medyce zawisły polskie flagi. Od początku kryzysu uchodźczego flagi, które dominowały przestrzeń pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy to izraelskie, niemieckie i francuskie. Jako Straż Narodowa postanowiliśmy przypomnieć wszystkim, że tu jest Polska!" - napisał Bąkiewicz na Twitterze (we wpisie oznaczone jest konto Straży Narodowej, jednak nie jest to prawdziwy profil, tylko satyryczny, kpiący z organizacji).

Odpowiadając na krytykę dot. rządowego dofinansowania, Bąkiewicz napisał, że "Straż Narodowa, tak jak wiele organizacji, do tej pory nie otrzymała grosza na działania związane z kryzysem. Ci ludzie od miesiąca tkwią na granicy. W chłodzie, bez snu. Ratują ludzkie życia. Jeżdżą w strefy zagrożone".

Bąkiewicz chciał "memorandum imigracyjnego" dla Ukraińców

W Radiu Maryja Bąkiewicz mówił, że jego organizacja "chce pomagać, ale tym, którzy potrzebują wsparcia", a jednocześnie "nie zgadza się na masową migrację czy ideały multikulturalizmu".

Rok temu wypowiadał się przeciwko imigracji właśnie z Ukrainy. W maju zorganizował konferencję prasową Oławie, nazywanej w mediach "ukraińską stolicą Dolnego Śląska" i mówił tam, że "masowa imigracja ukraińska do Polski jest problemem".

- Rozumiejąc, że ten problem będzie narastał, chcemy wnioskować, aby zostały wstrzymane wypłaty wszelkiej pomocy socjalnej dla Ukraińców przebywających na terenie Polskiej Rzeczypospolitej oraz tego, żeby wprowadzić memorandum imigracyjne, żeby wstrzymać tą imigrację, która przyniesie taki sam efekt jak na zachodzie Europy - mówił.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: