Pogoda długoterminowa na majówkę i nie tylko. Co nas czeka od maja do sierpnia?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił eksperymentalną prognozę długoterminową dotyczącą temperatury i opadów między majem a sierpniem 2022 r. Co z niej wynika? Czego możemy spotykać się podczas tegorocznej majówki?
Zobacz wideo Wiejski: Z otwieraniem szampana, jeśli chodzi o rozwój OZE w Polsce, trzeba jeszcze poczekać

Według najnowszej eksperymentalnej prognozy pogody IMGW średnia miesięczna temperatura powietrza w maju i czerwcu tego roku powinna mieścić się normie wieloletniej, a więc pogoda nie powinna nas zbytnio zaskoczyć. Nieco inaczej może być jednak w lipcu i sierpniu. Dodatkowo wiele wskazuje na to, że maj jako jedyny z najbliższych miesięcy może okazać się bardziej deszczowy niż zazwyczaj. 

Pogoda na majówkę 2022. Czego możemy się spodziewać?

Według zaprezentowanej prognozy średnia temperatura powietrza w maju nie powinna odbiegać od normy wieloletniej (z lat 1991-2020), jednak suma opadów atmosferycznych zapowiada się już powyżej normy - wyjątkiem są tu Gorzów Wielkopolski, Lublin, Rzeszów oraz Szczecin, gdzie suma prognozowanych opadów mieści się w normie.

Serwis fanipogody.pl podaje natomiast, że w maju "aktywność burzowa będzie wyższa niż w kwietniu 2022 r.", natomiast "wyliczane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego [...] sugerują dominację pola niżowego". 

Więcej wiadomości pogodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Prognoza długoterminowa IMGW. Co nas czeka w czerwcu, lipcu i sierpniu?

W czerwcu zarówno temperatura powietrza, jak i suma opadów powinny mieścić się w normie wieloletniej, choć prognoza wskazuje, że w Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie oraz Zielonej Górze opady mogą być powyżej normy.

W lipcu eksperci przepowiadają natomiast, że choć suma opadów w całym kraju mieścić będzie się w normie, to temperatura w całym kraju (wyjątkiem są tu Suwałki, w których prognozowane są wartości w normie) średnią wieloletnią przekroczy. 

Sierpień natomiast, według przedstawionej prognozy, będzie inny w przypadku północy Polski, a inny w przypadku południa. W województwach zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim oraz łódzkim prognozowana jest temperatura poniżej normy wieloletniej, przy równoczesnej sumie opadów powyżej normy. Pozostała część kraju mieści się natomiast w normie w obu kategoriach. 

Więcej o: