Ludwik Dorn nie żyje. Były wicepremier i marszałek Sejmu zmarł w wieku 67 lat

Nie żyje Ludwik Dorn. Polski polityk, publicysta, założyciel Prawa i Sprawiedliwości, a także były marszałek Sejmu i wicepremier zmarł w wieku 67 lat. Informację o jego śmierci potwierdziła Interia.

Ludwik Dorn, polski polityk, publicysta, współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości, a także były wicepremier i marszałek Sejmu zmarł w czwartek w wieku 67 lat. Informację o jego śmierci Interia oraz PAP potwierdziły niezależnie u swoich źródeł wśród polityków PiS.

Ludwik Dorn nie żyje - politycy i dziennikarze żegnają byłego wicepremiera

Na wieść o śmierci jednego z założycieli partii Prawo i Sprawiedliwość w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo wpisów z pożegnaniami i wspomnieniami, autorstwa polityków i dziennikarzy, którzy w swojej pracy mieli okazję poznać byłego marszałka Sejmu.

Odszedł Ludwik Dorn. Wybitny parlamentarzysta, patriota. Dobrze przysłużył się Polsce. Należy mu się godne upamiętnienie w Sejmie

- pisze Szymon Hołownia.

Zmarł Ludwik Dorn, intelektualista i ostry kozak! Pamietam go z czasów PiS, Mswia, marszałkowania i gdy był poza polityką. Zrobiliśmy masę wywiadów. Bez względu na sytuację, zawsze trzymał fason. Ostatni raz rozmawialiśmy w I i to był chyba ostatni wywiad

- wspomina Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej".

Niezwykle inteligentny, czasem nie do zniesienia, przez długi czas zwany "trzecim bliźniakiem". Polityk i autor bajek dla dzieci. Właściciel Saby. Autor słynnych słów o "susłoizacji PiS-u". Kierowca fiata 126 bis przy 190 cm. Wielki mózg i charyzma

- pisze Agata Adamek, reporterka polityczna TVN24.

Zmarł Ludwik Dorn, działacz opozycji w PRL, były marszałek Sejmu. Zasłużony Polsce, wieloletni parlamentarzysta, dla którego różnice w poglądach nigdy nie były przeszkodą w poszukaniu dialogu i porozumienia. Rodzinie i Bliskim składam najszczersze kondolencje

- pisze lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmarł Ludwik Dorn, opozycjonista z okresu PRL, członek KOR, minister. Tak chcemy go zapamiętać. Niech spoczywa w pokoju

- czytamy we wpisie wiceprzewodniczącego PO, Cezarego Tomczyka.

Ludwik Dorn - kim był? Jakie funkcje sprawował w rządzie?

Ludwik Dorn to polski polityk i publicysta, w 2007 marszałek Sejmu V kadencji. Swoją karierę polityczną rozpoczął od lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to nawiązał współpracę z politykami znanymi obecnie z ław Prawa i Sprawiedliwości - przede wszystkim Antonim Macierewiczem i Jarosławem Kaczyńskim.

Znajomość z jednym z braci Kaczyńskich już wkrótce przyniosła wymierne korzyści. Po zwycięstwie Lecha Wałęsy w wyborach prezydenckich Ludwik Dorn został zatrudniony w jego kancelarii na stanowisku kierownika zespołu analiz. Szefem kancelarii i przełożonym Dorna został wtedy Jarosław Kaczyński.

Zobacz wideo Cimoszewicz: Nie uwierzę, że Jarosław Kaczyński przestanie kiedyś być antyniemiecki

W kolejnych wyborach prezydenckich (w roku 1995), pełnił funkcję rzecznika prasowego Lecha Kaczyńskiego, który ubiegał się o elekcję. Dwa lata później, jako członek Porozumienia Centrum, zasiadł w Sejmie III kadencji (łącznie był posłem na Sejm od III do VII kadencji).

Kolejną ważną datą w politycznej karierze Ludwika Dorna jest rok 2001. To właśnie wtedy, wraz z braćmi Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi założył Prawo i Sprawiedliwość. Z tego powodu przez wielu bywał nazywany "trzecim bliźniakiem". Od grudnia 2002 pełnił funkcję przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PiS.

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

31 października 2005 został ministrem spraw wewnętrznych i administracji w mniejszościowym rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a wkrótce później wiceprezesem Rady Ministrów. 27 kwietnia 2007 pokonał Bronisława Komorowskiego i został marszałkiem Sejmu.

Pod koniec 2007 roku złożył rezygnację z funkcji wiceprezesa PiS. Powodem był sprzeciw wobec polityki Jarosława Kaczyńskiego. Rok później został usunięty z partii. W późniejszych latach był członkiem m.in. klubu parlamentarnego Solidarna Polska. Z listy SP startował następnie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 - niestety bez sukcesu, gdyż partia nie osiągnęła progu wyborczego. W 2015 nieskutecznie próbował zdobyć reelekcję, startując z listy PO.

Poza karierą polityczną Ludwik Dorn zajmował się również pisaniem. Publikował przede wszystkim wiersze i bajki, z których jedna - "O śpiochu tłuściochu i o psie Sabie" zdobyła wyróżnienie a ogólnopolskim konkursie "Wielcy poeci piszcie dla dzieci". Dorn zajmował się również tłumaczeniami, m.in. Johna Keatsa i Williama Butlera Yeatsa.

Więcej o: