Alerty IMGW. Cała Polska na żółto. Wiatr do 90 km/h, superkomórki burzowe i lokalne trąby powietrzne

W nocy z czwartku na piątek 8 kwietnia spodziewane są bardzo silne porywy wiatru. Synoptycy IMGW wydali już ostrzeżenia pierwszego stopnia dla całego kraju. Jaka jest prognoza zagrożeń na następne dni?

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Żółte alerty obowiązują we wszystkich województwa w kraju. 

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Pogoda na czwartek 7 kwietnia - ostrzeżenia przed silnymi porywami wiatru

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwach:

 • zachodniopomorskim (od godz. 12 w czwartek do godz. 14 w piątek);
 • pomorskim (od godz. 14 w czwartek do godz. 16 w piątek);
 • lubuskim (od godz. 15 w czwartek do godz. 9 w piątek);
 • wielkopolskim (od godz. 16 w czwartek do godz. 9 w piątek);
 • kujawsko-pomorskim (od godz. 17 w czwartek do godz. 14 w piątek);
 • dolnośląskim (od godz. 18 w czwartek do godz. 11 w piątek);
 • warmińsko-mazurskim (od  godz. 19 w czwartek do godz. 16.30 w piątek);
 • opolskim (od godz. 20 w czwartek do godz. 13 w piątek);
 • łódzkim (od godz. 20 w czwartek do godz. 15 w piątek);
 • małopolskim, śląskim i świętokrzyskim (od godz. 21-22 w czwartek do godz. 14-15 w piątek);
 • mazowieckim, podlaskim i lubelskim (od godz. 23 w czwartek do godz. 18 w piątek);
 • podkarpackim (od północy z czwartku do godz. 15 w piątek).

Na wspomnianym obszarze prognozowany jest silny wiatr, który w porywach będzie dochodził do 80-90 kilometrów na godzinę. W górach powieje już do 130 km/h. Miejscami możliwe są również burze. 

Jak podaje portal fanipogody.pl, największe ryzyko wystąpienia burz ma mieć miejsce na zachodzie i północnym-zachodzie kraju. Będą one spowodowane wilgotną i chwiejną masą powietrzna, która będzie powodowała lokalne opady deszczu. "Duża skrętność wiatru w warstwie 0-3 km, 0-1 km przyczynić może się do wystąpienia lokalnych wirów mezoskalowych, które mogą spowodować miejscowe spore szkody" - czytamy dalej. Takie wiry mogą powodować superkomórki burzowe, które przy występowaniu silnego wiatru mogą wywołać nawet lokalne trąby powietrzne. Te są lokalnie możliwe na zachodzie Polski, ale będą to zjawiska krótkotrwałe i niezbyt silne.

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Wiec solidarnościowy z ofiarami molestowania 'STOP przemocy seksualnej na UW'. Warszawa, 25 marca 2022 r.Uniwersytet Warszawski. "Jest nam wstyd". Molestował nie jeden, a dwóch profesorów

Prognoza zagrożeń IMGW - ostrzeżenia przed wiatrem i intensywnym śniegiem

W piątek 8 kwietnia ostrzeżenia przed silnym wiatrem także będą obowiązywać w całym kraju. W sobotę 9 kwietnia IMGW może wydać alerty pierwszego stopnia dotyczące porywistego wiatru w województwach zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, mazowieckim i łódzkim. Z kolei w niedzielę 10 kwietnia mogą zostać wydane ostrzeżenia dotyczące intensywnych opadów śniegu. Będą one miały miejsce w południowych powiatach województwa podkarpackiego. 

Mikrofony stacji telewizyjnych i innych mediów - zdjęcie ilustracyjneSkargi do KRRiT na drastyczne materiały z wojny w Ukrainie w TVP i TVN24

Więcej o: