Projekt Gazeta.pl i Outriders nominowany do One World Media Awards 2022!

#WizaDonikąd - projekt Gazeta.pl i Outriders o ludziach, którzy musieli opuścić swoje domy - został nominowany do One World Media Awards. W każdej z 15 kategorii nominowanych zostało 10 materiałów lub osób, #WizaDonikąd ma szansę na nagrodę w kategorii Digital Media Awards.

One World Media Awards co roku nagradza najlepsze materiały o globalnym południu. Organizacja chce pokazywać historie, "o których rzadko się mówi, a które przełamują stereotypy, zmieniają narrację i łączą ludzi z różnych kultur". W tym roku znaleziono ich szczególnie dużo i padł rekord zgłoszeń. Jury wybierało swoich faworytów wśród ponad 600 materiałów ze 101 krajów.

Projekt Gazeta.pl i Outriders został nominowany w kategorii Digital Media Awards. Wśród nominowanych w tej samej kategorii znalazły się m.in. dwa materiały Al Jazeery - Visualising the Afghan War i Inaccessible Cities, Climate Migrant Megacity telewizji Sky oraz Vaccinegate: The Power Connections portalu Salud con lupa

Projekt #WizaDonikąd został wcześniej nominowany w XXV konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2022. #WizaDonikąd otrzymała nominację w kategorii Multimedia. 

#WizaDonikąd - projekt Gazeta.pl i Outriders o ludziach, którzy musieli opuścić swoje domy

Są różne powody, dla których ludzie decydują się opuścić swoje domy i udać w długą podróż. Często trudną i dramatyczną.

Te dramaty rozgrywają się także na naszej wschodniej granicy każdego dnia. Stan wyjątkowy w pasie przygranicznym został przedłużony. Według danych polskiej Straży Granicznej w ciągu doby "udaremnianych" jest wciąż mnóstwo nielegalnych prób przekroczenia polskiej granicy od strony Białorusi. A wiemy przecież, że to nie wszystkie przypadki. I że to wcale nie jest początek ani koniec podróży tych ludzi. 

Dlaczego? Jak? Dokąd? To pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi w naszym projekcie #VisaToNowhere / #WizaDonikąd. 

Reporterzy Outriders w siedmiu krajach (m.in. Libanie, Niemczech i Litwie) przybliżali Wam całą tę drogę. Rozmawiali z tymi, którzy już ją przeszli, którzy są w jej trakcie oraz dopiero się do niej szykują. Starali się zrozumieć, jakie mechanizmy za tym stoją. Kto na tym zarabia, kto jest pośrednikiem i dlaczego nie udaje się zatrzymać tego procederu rozkręconego już na masową skalę. Razem znaleźliśmy biura podróży, które organizują białoruskie "wycieczki", sprawdziliśmy i porównaliśmy cenniki.

Teksty z nominowanego cyklu możecie przeczytać POD TYM LINKIEM>>>

Więcej o: