Sondaż. Poparcie dla PiS wraca na swoje tory. "Wojna tylko przypudrowała linie podziału"

Według najnowszego sondażu najwięcej pytanych oddałoby swój głos w wyborach na partię Jarosława Kaczyńskiego. Poparcie dla PiS-u wróciło już niemal do poziomu sprzed wojny. Więcej obywateli zagłosowałoby również na Lewicę, za to Platforma Obywatelska i Polska 2050 notują spadek.

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że obecnie na wybory wybrałoby się więcej osób, niż na początku lutego - przed wybuchem wojny w Ukrainie. Wcześniej było to 54,1 proc., a obecnie 59,6 proc. 

Zobacz wideo Gowin: Andrzej Duda ma szanse nawiązania do najlepszych kart prezydentury Lecha Kaczyńskiego

Sondaż. Poparcie dla PiS znów stabilne, spadają Polska 2050 i PO

Po wybuchu wojny w Ukrainie wzrosło poparcie dla partii rządzącej. Obecnie, jak donosi dziennik, wraca ono do poziomu sprzed wojny. Z najnowszego badania wynika, że na PiS zagłosowałoby 32,9 proc. ankietowanych (o 1,8 pp. więcej w niż dwa miesiące temu), z kolei na Platformę Obywatelską swój głos oddałoby 25,1 proc. pytanych (spadek o 1,6 pp.).

Na trzecim miejscu znalazła się Polska 2050 - na ugrupowanie Szymona Hołownii zagłosowałoby 9 proc. respondentów (spadek o 2,1 pp.). Na Lewicę oddałoby swój głos 7,1 proc. ankietowanych (wzrost o 0,5 pp.), a na Konfederację 6,3 proc (która minimalnie traci). Najmniej badanych wskazało, że zagłosowałoby na PSL - tylko 5 proc. (partia również minimalnie traci w sondażu).

Manifestacja solidarności z walczącą Ukrainą Rusza Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. "Chcemy pomóc odnaleźć drugi dom"

Spadła ponadto liczba osób niezdecydowanych. Przed inwazją Rosji na Ukrainę 12 proc. pytanych nie wiedziało, na kogo odda swój głos w wyborach, w tej chwili jest to zaledwie cztery proc. ankietowanych.

Profesor Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego podczas rozmowy z dziennikiem powiedział, że Polacy są "głęboko podzieleni politycznie i nawet wielkie wydarzenia powodują niewielkie zmiany w naszych poglądach". "Może się drastycznie zmieniać kontekst, a podziały i tak są zakorzenione. Wojna tylko przypudrowała linie podziału, przez moment mniej je było widać, ale to już mija" - skomentował wyniki sondażu politolog. 

Badanie przeprowadzono w dniach 1-2 kwietnia 2022, metodą CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) na grupie 1100 respondentów.

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Ukraina. Numery telefonów do bliskich na plecach trzyletniej dziewczynki Dramat dzieci z Ukrainy. Matki zapisują na ich ciałach kontakty do bliskich

Zjednoczona Prawica cieszy się największą popularnością wśród obywateli 

Pod koniec marca IRBIS wykonał badanie na zlecenie Wirtualnej Polski. Z przeprowadzonego sondażu wynika, że na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby najwięcej osób - 33,6 procent głosów, z kolei na Koalicję Obywatelską swój głos oddałoby 21,2 proc. badanych. Trzecią partią okazała się być Polska 2050 z poparciem na poziomie 9,7 proc. Czwarta okazała się Lewica z wynikiem 6,9 proc., a na piątym miejscu uplasował się PSL z poparciem na poziomie 5,3 proc. Ostatnia była Konfederacja, zagłosowałoby na nią 4,6 ankietowanych.

Więcej o: