IMGW wydał pomarańczowe alerty. Trudne warunki pogodowe: roztopy, śnieg i silny wiatr

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty, pierwszego oraz drugiego stopnia, będą obowiązywać na północy i w centrum kraju. Synoptycy zalecają zachowanie szczególnej ostrożności.

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w poniedziałek wiatr może osiągać porywy nawet do 90-100 km/h, w związku z czym wydano ostrzeżenia meteorologiczne. Pojawiły się również alerty przed oblodzeniem i roztopami.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Pogoda w poniedziałek. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem drugiego stopnia (pomarańczowe) w skali trzystopniowej obowiązywać będą na wybrzeżu od godziny 11. Wiatr osiągać będzie tam porywy nawet do 100 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia przed silnym wiatrem niższego, pierwszego stopnia wydano też w centralnej części kraju i na zachodzie. Tam obowiązywać będą od południa, w niektórych regionach kraju także we wtorek. Obejmą m.in. woj. pomorskie, zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i dolnośląskie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Wiatr może w porywach osiągać do 90 kilometrów na godzinę.

Nocna wichura Dudley uszkodziła ponad 50 dachów. 17.02.2022, Dobrzyca, WielkopolskaDobrzyca. Trąba powietrzna w 5 min. zniszczyła 50 domów i położyła las [ZDJĘCIA]

Synoptycy alarmują. Roztopy na południu i wschodzie kraju

IMGW ostrzega również przed roztopami. Ostrzeżenia obowiązywać będą w południowej i wschodniej części województwa mazowieckiego, na północy lubelskiego i południu podlaskiego. Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura maksymalna to 7 stopni Celsjusza. Alerty będą obowiązywały od godziny 11 i wygasną we wtorek o godzinie 18.

Budowa muru na granicy polsko-białoruskiejPoważne państwo buduje mur

Z kolei opady śniegu, jak podaje IMGW, pojawią się w południowych powiatach woj. dolnośląskiego. Jak podają synoptycy IMGW, w obszarach powyżej 700 metrów nad poziomem morza prognozowane są opady śniegu, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5-10 cm. Te ostrzeżenia będą obowiązywać od godziny 21 w poniedziałek do godziny 9 we wtorek.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: