Zełenski: Rosja chce opanować wschód i południe kraju. Nocny atak na Odessę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w najnowszym wystąpieniu powiedział, że celem rosyjskich wojsk jest opanowanie całej wschodniej i południowej części kraju. Nad ranem w Odessie - na południu Ukrainy - słychać było serię silnych eksplozji. Urząd Miasta informuje na stronie internetowej, że na Odessę spadła seria rosyjskich rakiet. W kilku miejscach wybuchły pożary.

Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad wieloma okupowanymi miejscowościami w obwodach kijowskim i charkowskim. Dodał, że Ukraińcy wzmocnili obronę na wschodzie kraju i w Donbasie, jednak Rosjanie będą atakować.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

- Jaki jest cel rosyjskich wojsk? One chcą opanować i Donbas (wschód), i południe Ukrainy. Jaki jest nasz cel? Obronić nasz kraj, naszą wolność, naszą ziemię i naszych ludzi - mówił Wołodymyr Zełenski. Prezydent podziękował mieszkańcom Enerhodaru i innych miast, którzy protestują przeciwko rosyjskiej okupacji.

Zełenski podkreślił, że priorytetem jest wzmocnienie obrony w kierunku wschodnim i w Donbasie. - Zdajemy sobie sprawę, że wróg ma rezerwy, aby wzmóc napór na wschodzie - powiedział.

Prezydent Ukrainy oświadczył jednak, że sytuację utrudnia fakt, iż kraje zachodnie nie dostarczyły Ukrainie wystarczającej ilości systemów antyrakietowych ani samolotów bojowych.

Zniszczony rosyjski czołg, zdjęcie ilustracyjne.Ukraińcy poczęstowali Rosjan ciastkami. Dwóch żołnierzy nie żyje

Sytuacja na froncie. Wybuchy i alarmy przeciwlotnicze w Odessie

W ostatnich dniach Ukraińcy zajęli przeszło 30 miast i wsi w okolicach Kijowa. Rosjanie rozpoczęli atak na stolicę Ukrainy w pierwszym dniu agresji, 24 lutego. Od tego czasu w rejonie Kijowa trwały walki. Odzyskane miejscowości są w większości zniszczone, część z nich została zaminowana.

Mer Buczy pod Kijowem Anatolij Fedoruk poinformował, że prawie 300 osób musiało tam zostać pochowanych w zbiorowych grobach. Miasto zostało w czwartek wyzwolone przez ukraińskie wojsko. Jak powiedział Anatolij Fedoruk, Bucza została w poważnym stopniu zniszczona, a na ulicach odnajdywane są kolejne ciała. Mer dodał, że wszystkie pochowane osoby zostały zastrzelone.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Rano w Odessie na południu Ukrainy słychać było serię silnych eksplozji. Urząd Miasta informuje na stronie internetowej, że na Odessę spadła seria rosyjskich rakiet. W kilku miejscach wybuchły pożary.

Po czwartej lokalnego czasu pojawiła się informacja o ogłoszeniu alarmu przeciwlotniczego i wezwanie, by wszyscy, którzy mogą, udali się do schronów. Po dwóch godzinach alarm odwołano.

Wołodymyr ZełenskiSzef ukraińskiej delegacji: Rosja "ustnie zaakceptowała" porozumienie

Rosja kontynuuje ostrzał Mariupola i Doniecka

Sztab generalny ukraińskiej armii informuje, że Rosjanie kontynuują ostrzał pozycji w rejonie Doniecka. Zmalała jednak intensywność ataków rakietowych.

Najnowsze informacje po ukraińsku przeczytasz na Ukrayina.pl.

Według sztabu generalnego wojska rosyjskie przygotowują atak na Siewierodonieck i koncentrują siły do natarcia na Rubiżne i Popasne. Trwa też koncentracja nowych pododdziałów do działań na Ukrainie. Rosjanie planują także stworzenie formacji z mieszkańców okupowanych terenów Ukrainy i najemników.

W komunikacie sztabu generalnego podkreślono, że Rosjanie kontynuowali natarcia na Mariupol i miasto Wuhledar, ale nie odnieśli sukcesów. Na północy Ukrainy armia rosyjska wycofuje część pododdziałów na Białoruś, minując przy tym szlaki komunikacyjne i miejscowości.

Więcej o: