Niedziele handlowe 2022 - aż dwie z nich wypadają w kwietniu. Czy 3 kwietnia sklepy będą otwarte?

W kwietniu wypadają aż dwie niedziele, kiedy handel nie będzie zakazany. Czy jest to właśnie niedziela 3 kwietnia?

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono po raz pierwszy w 2018 roku. Od tego momentu stopniowo zmniejszano ich ilość z dwóch niedziel w miesiącu do jednej. Od 2021 roku obowiązuje tylko siedem niedziel handlowych.

Zobacz wideo Czy Rosji uda się obejść sankcje? Ekspert: Kluczowe jest to, co zrobią Chiny

Niedziele handlowe 2022 - czy 3 kwietnia sklepy będą otwarte?

3 kwietnia wypada niedziela z zakazem handlu, w związku z czym duże sklepy - takie jak Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan czy Kaufland będą zamknięte. To samo dotyczy centrów handlowych. 3 kwietnia zakupy będzie można zrobić tylko w niektórych placówkach. Dotyczy to stacji benzynowych, kwiaciarni, restauracji, kawiarni, kiosków czy aptek. Otwarte mogą być także sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. Dzięki temu ostatniemu punktowi w niedzielę działa znaczna część sklepów, takich jak Żabka czy Carrefour Express, które opierają się na franczyzie.

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl

Niedziele handlowe w 2022 roku - kiedy wypadają?

Zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych (określonych ustawowo), w całym 2022 roku będzie tylko siedem niedziel bez zakazu handlu. Wypadają one w dni:

  • 30 stycznia;
  • 10 kwietnia;
  • 24 kwietnia;
  • 26 czerwca;
  • 28 sierpnia;
  • 11 grudnia;
  • 18 grudnia.

1 lutego 2022 roku wprowadzono nowe przepisy, które zaostrzyły zakaz handlu w niedzielę. W te dni handel mogą prowadzić tylko te sklepy, gdzie przychody z usług pocztowych wynoszą przynajmniej 40 proc. wszystkich zysków. Ostatnia niedziela ze starymi zasadami wypadła 30 stycznia.

Więcej o: