KRRiT prowadzi postępowanie ws. ukarania "Wiadomości" TVP. Chodzi o promocję Sylwestra Marzeń

"Wiadomości" TVP mogły złamać przepisy dotyczące promocji. Grozi im kara pieniężna w związku z postępowaniem, które toczy się w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Chodzi o dwa główne wydania programu, które były niemal w całości poświęcone nie informacjom, a promowaniu Sylwestra Marzeń TVP2.
Zobacz wideo Jak zmniejszyć zużycie ropy naftowej? Ekspert wyjaśnia

Oglądając "Wiadomości" TVP 29. i 31. grudnia ubiegłego roku nie można było dowiedzieć się wiele o wydarzeniach w Polsce i na świecie - choć to nominalnie program "informacyjny". 

Widzowie TVP mogli dowiedzieć się, że w Zakopanem "każdy na ostatniej prostej do "Sylwestra Marzeń" odlicza czas, minuty, godziny, bo każdy czeka tutaj na swoją wymarzoną gwiazdę" lub jacy artyści pojawią się na koncercie. Jeden z reporterów stwierdził też, że "Telewizja Polska wyznacza trendy, nie kalkuluje".

Po emisji programów skargę w tej sprawie do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego skierowali Juliusz Braun (b. przewodniczący KRRiT, b. prezes TVP, członek Rady Mediów Narodowych), Janusz Daszczyński (b. prezes TVP, członek Rady Programowej TVP), Jan Dworak (b. przewodniczący KRRiT, b. prezes TVP) oraz Krzysztof Luft (b. członek KRRiT, członek Rady Programowej TVP). 

W czwartek w odpowiedzi na skargę Kołodziejski poinformował, że "w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji prowadzone jest postępowanie dotyczące emisji przekazu handlowego w audycjach informacyjnych 'Wiadomości'" TVP 29 i 31 grudnia 2021 roku.

TVP grozi kara pieniężna

KRRiT przeprowadziła analizę treści programowych przedstawionych w powyższych wydaniach "Wiadomości". Ta wykazała "naruszenie przepisów ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji". Chodzi m.in. o przepisy dotyczące ukrytego przekazu handlowego "w którym zamiar reklamowy nadawcy polegał na promocji zabawy sylwestrowej oraz jej transmisji w audycji 'Sylwester Marzeń z Dwójką'".

Kolejne przepisy, które według KRRiT miały złamać "Wiadomości" dotyczą przerwania serwisów informacyjnych w celu nadania reklamy, w tym w programie nadawcy publicznego, oraz ulokowanie w serwisach informacyjnych znaku graficznego PGE Polskiej Grupy Energetycznej SA oraz belki "Audycja zawiera lokowanie produktu".

"W związku z powyższym wszczęte zostało postępowanie w sprawie ukarania Spółki Telewizja Polska SA karą pieniężną" - napisał Kołodziejski. 

Więcej najnowszych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

"Forma właściwa materiałom reklamowym"

Autorzy skargi do KRRiT argumentowali, że "trwający 18 minut (ponad połowę całego programu) blok materiałów poświęconych audycji, która będzie emitowana na innej antenie tego nadawcy, w istocie był przekazem handlowym dotyczącym produkt", jakim jest program z transmisją Sylwestra Marzeń. 

W ich ocenie "forma materiałów (zabiegi montażowe) właściwa była materiałom reklamowym, a nie informacyjnym", a celem było "budowanie emocji i zachęcanie do obejrzenia programu". Tymczasem "do tej promocji wykorzystano środki właściwe dla relacjonowania najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych".

Podkreślili, że "skarżona audycja nie jest pierwszym złamaniem przez 'Wiadomości' TVP przepisów Ustawy w zakresie promowania pozycji programowych TVP. We wrześniu 2020 r. Przewodniczący KRRiT ukarał TVP za materiał wyemitowany 4 maja 2020 r., promujący serial 'Włoska rodzina;, a także za promocję serialu 'Leśniczówka', programu 'Jaka to melodia' i spektaklu Teatru Telewizji karą 30 tys. zł." 

Więcej o: