Co pyli w kwietniu? Jakich roślin należy unikać? [KALENDARZ PYLENIA]

Wiosna jest dla alergików wyjątkowo męczącą porą roku. Choć zaczyna robić się coraz cieplej i pojawia się słońce, to jest to okres, w którym wszystko budzi się do życia. A co za tym idzie - rośliny zaczynają pylić. Co pyli w kwietniu? Odpowiadamy.

Alergicy zapewne nie skaczą z radości z powodu nadejścia wiosny, ponieważ jest to dla nich wyjątkowo trudna pora roku, kiedy cała roślinność budzi się do życia, a w powietrzu unoszą się rozmaite pyłki. Aby uniknąć mocnej reakcji alergicznej, alergicy powinni w miarę możliwości nie zbliżać się do drzew oraz zapoznać się z kalendarzem pylenia, by wiedzieć co i gdzie pyli w kwietniu.

Zobacz wideo Co kiedy pyli? Podpowiadamy, kiedy muszą uważać alergicy

Kalendarz pylenia roślin w Polsce. Podział Polski na regiony pylenia

Niezwykle przydatny alergiom kalendarz pylenia roślin w Polsce opracował m.in. Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych. Powstał on na podstawie pomiarów stężenia pyłku roślin prowadzonych w latach 1989 - 2013.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Przeprowadzając badania, naukowcy podzielili Polskę na cztery regiony:

  • region I - pas przebiegający przez województwo opolskie, północno-wschodnią część woj. dolnośląskiego, woj. lubuskie i południowo-zachodnią część woj. zachodniopomorskiego,
  • region II - środkowa część woj. dolnośląskiego i zachodniopomorskiego, województwa: wielkopolskie, łódzkie, śląskie, małopolskie i podkarpackie oraz południowa część woj. zachodnio-pomorskiego
  • region III - wschodnia część woj. zachodniopomorskiego, południowa część woj. kujawsko-pomorskiego, województwa: pomorskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, zachodnia część woj. warmińsko-mazurskiego i południowo-centralna część woj. podlaskiego,
  • region IV - tereny górskie w woj. dolnośląskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim oraz wschodnia część woj. warmińsko-mazurskiego oraz północna część woj. mazowieckiego.

Kalendarz pylenia roślin w PolsceKalendarz pylenia roślin w Polsce Fot. Gazeta.pl

Co i gdzie pyli w kwietniu? Naukowcy odpowiadają

W kwietniu w regionie I najbardziej pyli brzoza oraz dąb. W kwietniu kończy się tam pylenie topoli, a zaczyna pylenie trawy. Alergie wywołują też grzyby cladosporium oraz alternaria.

W regionie II w kwietniu najbardziej pyli brzoza, topola i dąb. W tej części kraju pylą również grzyby cladosporium i alternaria.

W regionie III w kwietniu również najbardziej pyli brzoza, topola, dąb oraz grzyby cladosporium i alternaria.

W kwietniu w regionie IV, najmocniej pyli leszczyna, olsza, brzoza i topola oraz grzyby cladosporium i alternaria.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: