Projekt Gazeta.pl i Outriders nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego!

Zapadły decyzje w sprawie nominacji do tegorocznych nagród w XXV konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2022. Jury nominowało 30 utworów w pięciu kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja, Multimedia oraz "Dziennikarstwo na Pograniczu". Nominowany do nagrody jest również projekt Gazeta.pl i Outriders - #WizaDonikąd.

Wśród nominowanych znalazła się również Gazeta.pl! Jury doceniło projekt #WizaDonikąd, który przygotowywaliśmy we współpracy z reporterami Outriders. Projekt nominowany jest w kategorii Multimedia.

Jury wybierało spośród 183 zgłoszeń, wśród których znalazło się: 75 utworów prasowych (37 polskich i 38 niemieckich), 46 utworów radiowych (26 polskich i 20 niemieckich), 33 utworów telewizyjnych (5 polskich i 25 niemieckich), 15 utworów w kategorii Multimedia (8 polskich i 7 niemieckich) oraz 16 utworów w kategorii "Dziennikarstwo na Pograniczu" (5 polskich i 11 niemieckich).

Zwycięzcy i zwyciężczynie zostaną wyłonieni decyzją międzynarodowego jury w połowie maja. Gala Nagrody odbędzie się 9 czerwca 2022 r. w ramach Polsko-Niemieckich Dni Mediów w Görlitz/Zgorzelcu.

#WizaDonikąd - projekt Gazeta.pl i Outriders o ludziach, którzy musieli opuścić swoje domy

Są różne powody, dla których ludzie decydują się opuścić swoje domy i udać w długą podróż. Często trudną i dramatyczną.

Te dramaty rozgrywają się także na naszej wschodniej granicy każdego dnia. Stan wyjątkowy w pasie przygranicznym został przedłużony. Według danych polskiej Straży Granicznej w ciągu doby "udaremnianych" jest wciąż mnóstwo nielegalnych prób przekroczenia polskiej granicy od strony Białorusi. A wiemy przecież, że to nie wszystkie przypadki. I że to wcale nie jest początek ani koniec podróży tych ludzi. 

Dlaczego? Jak? Dokąd? To pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi w naszym projekcie #VisaToNowhere / #WizaDonikąd. 

Reporterzy Outriders w siedmiu krajach (m.in. Libanie, Niemczech i Litwie) przybliżali Wam całą tę drogę. Rozmawiali z tymi, którzy już ją przeszli, którzy są w jej trakcie oraz dopiero się do niej szykują. Starali się zrozumieć, jakie mechanizmy za tym stoją. Kto na tym zarabia, kto jest pośrednikiem i dlaczego nie udaje się zatrzymać tego procederu rozkręconego już na masową skalę. Razem znaleźliśmy biura podróży, które organizują białoruskie "wycieczki", sprawdziliśmy i porównaliśmy cenniki.

Teksty z nominowanego cyklu możecie przeczytać POD TYM LINKIEM>>>

Więcej o: