Co z przesmykiem suwalskim? Szef NATO: Jesteśmy po to, by chronić terytorium Polski i Litwy

- W Kaliningradzie i każdym korytarzu lądowym jesteśmy po to, by chronić wszystkich sojuszników NATO - zapewnił w czwartek szef NATO Jens Stoltenberg. Podkreślił, że obejmuje ona także przesmyk suwalski, Polskę oraz Litwę.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg był w czwartek pytany na konferencji prasowej w Brukseli o Kaliningrad. - Mam pytanie o Kaliningrad, bo kilka razy słyszeliśmy w rosyjskiej telewizji państwowej, ale nie tylko, że Rosja rozważa plany eksploracji korytarza do Kaliningradu i czy uważacie to za realne zagrożenie dla Polski? - zapytała polska dziennikarka. 

Zobacz wideo Czy Orban nie jest już lojalnym sojusznikiem NATO? Fogiel: Nic na to nie wskazuje

Jens Stoltenberg o Kaliningradzie: W Kaliningradzie jesteśmy po to, by chronić wszystkich sojuszników NATO

Szef NATO odpowiedział, że "w Kaliningradzie i każdym korytarzu lądowym jesteśmy po to, by chronić wszystkich sojuszników NATO". - A to oczywiście obejmuje również przesmyk suwalski oraz terytorium zarówno Polski, jak i Litwy - podkreślił Stoltenberg. Dodał, że "aby więc upewnić się, że nie ma miejsca na nieporozumienia i błędne kalkulacje z Moskwą w tej sprawie, znacząco zwiększyliśmy naszą obecność we wschodniej części Sojuszu". Wyjaśnił, że również przywódcy NATO, podczas zeszłotygodniowego spotkania pytali natowskich dowódców wojskowych o "opcje dalszego wzmocnienia naszej obecności we wschodniej części sojuszu".

Miny morskie zneutralizowane przez rumuńskich marynarzyRosja z "nową metodą piractwa". Miny odkryte u wybrzeży Rumunii

Ponieważ stajemy w obliczu nowej rzeczywistości i potrzebujemy bardziej długoterminowej adaptacji odstraszania i obrony NATO, w tym obecności na wschodzie. Jesteśmy więc po to, by zapewnić, że Rosja nie wykorzysta Kaliningradu ani żadnego innego pretekstu do podjęcia jakichkolwiek agresywnych działań przeciwko jakiemukolwiek sojusznikowi z NATO

Zniszczenia po nocnym bombardowaniu pod Kijowem, 24 marca 2022 r.NATO ostrzega: Rosja przygotowuje się do nowej ofensywy. "Uderzą z nową siłą"

- zapewnił Jens Stoltenberg.

Przesmyk suwalski to pojęcie używane w terminologii NATO. Jest to oznaczenie dla polskich terenów przy granicy z Litwą, które obejmują Suwałki, Augustów czy Sejny. Według wojsk lądowych USA jest to potencjalnie najbardziej zapalny punkt w Europie - takie stanowisko przedstawił w 2015 roku ówczesny głównodowodzący US Army Europe, generał Benjamin Hodges. 

Zdaniem amerykańskich ekspertów wojskowych to właśnie w tym rejonie może dojść do konfliktu Rosji z Zachodem. Podczas szczytu NATO swoje obawy w tej sprawie wyraził prezydent Litwy Gitanas Nauseda - donosi "El Pais". Prezydent miał nazwać 92-kilometrowy przesmyk suwalski "europejską piętą Achillesa".

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl. 

*****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: