30. finał WOŚP - Jerzy Owsiak podał ostateczną kwotę zbiórki. Padł kolejny rekord

Jerzy Owsiak oficjalnie ogłosił, jak dużo pieniędzy udało się zebrać podczas styczniowego 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas specjalnej gali przekazano, że fundacji po raz kolejny udało się pobić swój rekord.

- Nie chodzi o rekordy, chodzi o to, żeby pokazać, że jesteśmy - powiedział na początku środowej konferencji prasowej Jerzy Owsiak. Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odniósł się również do wojny w Ukrainie - miał na sobie koszulkę z napisem: "Wojnie NIE. Lokalnej, domowej, światowe, biznesowej, religijnej i społecznej".

Zobacz wideo WOŚP gra nieprzerwanie od 1992 roku. Za co licytujący płacili najwięcej?

30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - ile zebrano w 2022 roku?

Jurek Owsiak ogłosił, że podczas 30. finału WOŚP, który odbył się w styczniu 2022 roku, udało się zebrać aż 224 mln 376 tys. 706 złotych i 35 groszy. Tym samym pobito rekord z ubiegłego roku, gdy zebrano 210 mln 813 tys. 830 złotych.

"W ciągu 30. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,75 mld PLN i kupiła ponad 69 000 urządzeń" - czytamy na stronie WOŚP. W 2022 roku w finale udział brało 120 tysięcy wolontariuszy, zebranych w 1633 sztabach w Polsce i na świecie.

Podczas 30. finału udało zebrać się 37 414 104 złote z internetowych licytacji. Z darowizn rzeczowych wpłynęła kwota 1 538 581 złotych. Do puszek zebrano natomiast aż 95 134 700 złotych. Dużą popularnością cieszyły się też złote serduszka. Za serduszko numer jeden zapłacono aż 777 777 złotych. Za pierwszą Złotą Kartę zapłacono natomiast 601 tys. złotych.

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

WOŚP (zdjęcie ilustracyjne)Wolontariusz WOŚP miał zostać wyproszony ze schroniska. Owsiak dziękuje

30. Finał WOŚP - zebrano pieniądze na wsparcie okulistyki

Hasłem 30. finału WOŚP było "Przejrzyj na oczy". Tegoroczne środki wydane zostaną na okulistykę. "Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje" - wyjaśniało WOŚP.

Za pieniądze zebrane podczas finału kupione będą:

  • angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka,
  • oftalmoskopy do badania dna oka,
  • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka,
  • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki),
  • synoptofory do pomiaru kąta zeza,
  • urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń,
  • tomografia dna oka,
  • mikroskopy,
  • stoły operacyjne.

Jerzy Owsiak podczas 30. finału WOŚPPoseł PiS wspiera WOŚP: Widzę, że Orkiestry w Telewizji Polskiej nie ma

Więcej o: