Władysławowo. Po ulicy Starowiejskiej poruszała się foka. "Pokonała wydmy, tory kolejowe i chodnik"

We Władysławowie w środę rano na jednej z ulic pojawiła się foka. Mieszkańcy zapewne byli zdumieni tym niecodziennym widokiem. Zwierzę natychmiast trafiło pod opiekę Stacji Morskiej w Helu.

Jak podaje TVN24, jeden z mieszkańców miasta poinformował, że zauważył fokę przechodzącą przez jezdnię w środę o godzinie 6:30. Po wyjściu z morza kierowała się w stronę zatoki. Na filmie można zauważyć, że zwierzę po przejściu przez drogę poruszało się po zaśnieżonym poboczu.

 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Gdańska straż miejska pomogła kaczej rodzinie przedostać się z Dworu Artusa do Motławy

Władysławowo. Foka na ulicy Starowiejskiej

- Mieszkańcy zauważyli fokę, która poruszała się wzdłuż ruchliwej drogi nieopodal stacji benzynowej przy ul. Starowiejskiej we Władysławowie. Jeden z kierowców zatrzymał się, owinął ją w płachtę i przywiózł do nas - poinformował komendant Straży Miejskiej we Władysławowie Adam Marciniak.

Jak wynika z podanych informacji, foka przepełzła około 100 metrów. - Pokonała wydmy, tory kolejowe i chodnik. W budynku straży miejskiej, funkcjonariusze polewali zwierzę wodą i czekali na specjalistów z helskiego fokarium - tłumaczył Marciniak.

Władysławowo. Foka trafiła już pod opiekę fokarium

Zwierzę zostało przetransportowane do Stacji Morskiej w Helu, gdzie przejdzie rehabilitację. Jak poinformowała koordynatorka zespołu opiekunów fok ze Stacji Morskiej w Helu Wioleta Miętkiewicz, zwierzę wyszło na plażę samo i po prostu ruszyło dalej. - Tak się czasem zdarza. Kiedyś znaleźliśmy inną fokę w lesie - dodała.

- Foka teraz śpi. Ma niewielkie ranki na ciele i jest wychudzona. Musi dojść do siebie, nabrać ciała, wtedy ją wypuścimy na wolność - tłumaczyła Miętkiewicz.

W Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu przebywa obecnie 16 małych fok i stado hodowlane liczące pięć osobników.

W Bałtyku żyją trzy gatunki tych ssaków: foka szara (Halichoerus grypus), foka obrączkowana (Phoca hispida) i foka pospolita (Phoca vitulina). Zwierzęta te prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Zdarza się, że wychodzą na plażę, by odpocząć albo wydać na świat młode. Należy jednak pamiętać, by nie podchodzić do nich zbyt blisko. Foka może być agresywna.

Więcej o: