Pomoc Ukrainie. PKP zmienia zasady wydawania bezpłatnych biletów

PKP Intercity postanowiło zmienić zasady wydawania bezpłatnych biletów dla osób z Ukrainy. Nowe warunki obowiązywać będą od 1 kwietnia przez cztery tygodnie.
Zobacz wideo Sienkiewicz: Przez Putina Rosja została wykluczona z grona państw cywilizowanych

Spółka PKP Intercity zmieni zasady wydawania bezpłatnych biletów na przejazdy dla obywateli Ukrainy. Do końca marca takie bilety mogą otrzymywać wszystkie osoby, które legitymują się ukraińskim paszportem.

Pomoc Ukraińcom. PKP zmienia zasady wydawania bezpłatnych biletów

Od 1 kwietnia za darmo będą podróżować kobiety, dzieci, osoby niepełnosprawne i ukraińscy seniorzy. Żeby pobrać bezpłatny bilet na przejazdy składami PKP Intercity, trzeba będzie spełnić następujące przesłanki: trzeba należeć do następujących grup: kobiet, dzieci, osób z niepełnosprawnościami w wieku od 18 do 60 lat oraz do grupy osób powyżej 60. roku życia.

Drugi warunek, to okazanie ukraińskiego paszportu z poświadczeniem przekroczenia ukraińsko-polskiej granicy 24 lutego lub później. Możliwe będzie też okazanie innego dokumentu tożsamości - prawa jazdy czy dowodu osobistego wraz z zaświadczeniem o nadaniu polskiego numeru PESEL, który jest nadawany uchodźcom z Ukrainy.

Więcej aktualnych wiadomości na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Generał Roman PolkoRosjanie odpuszczą Kijów? Gen. Polko: Gra Rosjan, by oszukać Ukraińców

PKP. Zmiany w wydawaniu bezpłatnych biletów Ukraińcom

Celem zmian jest to, by bezpłatne bilety otrzymywały jedynie osoby, które uciekły przed działaniami wojennymi. Jak powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, liczba uchodźców, którzy przekraczają granicę z Ukrainy, systematycznie maleje. W związku z tym redukowana jest liczba specjalnych pociągów.

Cały czas jednak regularnie kursujące składy są wzmacniane o dodatkowe wagony. Do tej pory wzmocniono około półtora tysiąca pociągów liczbą pięciu tysięcy takich dodatkowych wagonów. Nowe zasady przyznawania bezpłatnych biletów kolejowych będą obowiązywać przez cztery tygodnie.

Uchodźcy z UkrainyWojna w Ukrainie. Polska i Niemcy apelują do KE o pomoc

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: