Firmy usługowe wyłudziły blisko trzy miliony z tarczy finansowej. CBA zatrzymało pięć osób

Mazowieckie i śląskie firmy usługowe, które wystawiały fałszywe dokumenty, miały wyłudzić blisko trzy miliony złotych z tarczy finansowej. Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu pięciu osób w tej sprawie. Postawiono im już zarzuty.

Śledztwo ws. wyłudzeń środków z tarczy finansowej prowadzone jest wspólnie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Śledztwo zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Krajowej Administracji Skarbowej - informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne na swojej stronie internetowej.

Zobacz wideo Kulisy wejścia CBA do PZPN-u

Mazowieckie i śląskie firmy usługowe wyłudziły pieniądze z tarczy finansowej. I to blisko 3 mln złotych

"Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wskazuje, że w 2020 roku szereg mazowieckich i śląskich firm działających w branży usługowej, na podstawie poświadczającej nieprawdę dokumentacji, wyłudziło blisko 3 mln zł subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A." – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Ustalenia śledczych wskazują, że w ramach prowadzenia działalności gospodarczych firmy te wystawiały nierzetelną dokumentację, która pozwalała na uzyskanie subwencji od Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. z tzw. tarczy finansowej - czytamy na stronie internetowej CBA.

Pięć osób zatrzymanych ws. wyłudzenia środków z tarczy finansowej. Usłyszeli już zarzuty

Centralne Biuro Śledcze poinformowało, że na podstawie zgromadzonego w sprawie  materiał dowodowy, zatrzymano pięciu przedsiębiorców. W ramach akcji przeszukano aż 20 obiektów, które mogły mieć związek z niezgodną z prawem działalnością.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

"Czynności przeprowadzono na terenie Warszawy, Szczecina, Zawiercia, Olsztyna i Bielsko-Białej. Dwie z zatrzymanych osób usłyszały zarzuty niekorzystnego rozporządzenia mieniem Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. oraz usiłowania ukrycia przestępczego pochodzenia pozyskanych w ten sposób środków. Trzy pozostałe osoby usłyszały zarzuty fakturowe tj. wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami" - czytamy.

Wobec dwóch zatrzymanych sąd podjął decyzję o tymczasowym areszcie na trzy miesiące, a wobec dwóch prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe. Prokurator wydał również postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na kwotę 2,9 mln zł.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: