Push-backi nielegalne. Zapadł pierwszy wyrok w sprawie "wypychania" migrantów

Sąd w Hajnówce jako pierwszy wydał wyrok w sprawie push-backów migrantów. W nocy z 29 na 30 sierpnia polska Straż Graniczna wywiozła na teren puszczy trzech afgańskich migrantów. Zdaniem sądu takie działanie jest nielegalne.
Zobacz wideo Jak wygląda sytuacja migrantów na granicy? Pytamy prof. Wiącka

Białostocka "Gazeta Wyborcza" informuje, że w poniedziałek 28 marca sąd w Hajnówce wydał wyrok w sprawie trzech Afgańczyków, którzy nocą zostali wywiezieni przez straż graniczną na polsko-białoruską granicę. Działanie funkcjonariuszy zostało uznane za "nielegalne, niezasadne i nieprawidłowe" - czytamy.

Hajnówka. Sąd wydał wyrok w sprawie push-backów migrantów

Do zdarzenia doszło w nocy z 29 na 30 sierpnia. Trzech Afgańczyków - Hamidullah, Ahmad i Naqibullah, po przekroczeniu granicy z Białorusią, natknęło się na patrol polskiej straży granicznej. Mimo że poprosili funkcjonariuszy o status uchodźców, co zostało nagrane przez ich pełnomocniczkę, po przewiezieniu do posterunku SG w Narewce, około 1 w nocy zostali wywiezieni na teren rezerwatu w Puszczy Białowieskiej - podaje dziennik. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju i świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Uchodźcy. Funkcjonariusze straży granicznej odstawili we wtorek (28 września) na granicę polsko-białoruską ponad 20 osób, w tym ośmioro dzieci. Grupa w poniedziałek 27 września tkwiła przed placówką straży granicznej w MichałowieStraż Graniczna przyznaje się do "push-backów". Politycy PiS zaprzeczają

Sąd w Hajnówce uznał push-backi migrantów za nielegalne

VII Zamiejscowy Wydział Karny w Hajnówce wydał w poniedziałek wyrok w sprawie wywiezienia mężczyzn. Zdaniem reprezentującej Afgańczyków mecenaski Małgorzaty Jaźwińskiej, członkini zarządu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, orzeczenie otwiera drogę do ubiegania się o zadośćuczynienie, ale także do powiadomienia przełożonych funkcjonariuszy, którzy będą mogli wszcząć w sprawie postępowanie dyscyplinarne.

Ale co najważniejsze, co podkreśla Jaźwińska, wyrok ma "istotne znaczenie z punktu widzenia orzecznictwa". Sąd potwierdził bowiem, że straż graniczna nie może stosować push-backów, czyli "wypychania" migrantów.

Straż GranicznaPytamy Straż Graniczną o "push-backi". "Przepisy są obligatoryjne"

Więcej o: