Rzeszów. Wyrok ws. próby zabójstwa małżeństwa z okolic Łańcuta. Sprawcą był 16-latek

Sąd Okręgowy w Rzeszowie wydał wyrok w sprawie oskarżonego o usiłowanie zabójstwa 19-latka. Mężczyzna w 2019 roku dokonał próby kradzieży w jednym z kosińskich domów. Nie spodziewał się, że ktoś będzie w mieszkaniu. Wówczas zadał pokrzywdzonym kilka ciosów nożem.

Mężczyźnie groziła kara do 25 lat pozbawienia wolności. Jednak w przypadku, gdy oskarżony popełnił zarzucany mu czyn przed ukończeniem 18. roku życia, nie wymierza się najwyższej kary, czyli dożywotniego pozbawienia wolności.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kierowca ciężarówki, nie zważając na opuszczające się rogatki, wjechał na przejazd kolejowy

Rzeszów. Skazany 19-latek nie przyznał się do zarzucanych mu czynów

Sąd skazał nastolatka na 13 lat pozbawienia wolności. Decyzją rzeszowskiego sądu Mateusz M. musi również zapłacić po 60 tys. zł zadośćuczynienia zaatakowanemu małżeństwu, a także zapłacić ich pełnomocnikom po blisko 3,5 tys. zł kosztów zastępstwa procesowego.

Oskarżony w toku śledztwa nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Złożył jednak obszerne wyjaśnienia. Prokuratura nie zgodziła się na ujawnienie ich treści.

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-MazurskiejOlsztyn. Co się stanie z Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej?

Mężczyzna został w toku śledztwa przebadany przez biegłych psychiatrów oraz psychologa, którzy stwierdzili, że w chwili popełniania czynu miał zachowaną zdolność rozpoznawania jego znaczenia i kierowania swoim postępowaniem.

Według opinii biegłych, nastolatek nie wymaga leczenia w szpitalu psychiatrycznym, ani stosowania wobec niego innych środków leczniczych. Jego stan zdrowia psychicznego pozwala mu na udział we wszystkich czynnościach procesowych oraz prowadzenie obrony "w sposób samodzielny i rozsądny" - informuje Onet.

Rzeszów. 16-letni sprawca zadał ofiarom wiele ciosów nożem

Do usiłowania zabójstwa doszło pod koniec lipca 2019 r. Oskarżony w chwili popełnienia czynu miał 16 lat, dlatego sprawą zajął się najpierw Sąd Rejonowy Wydział III Rodzinny i Nieletnich w Łańcucie który wszczął postępowanie wobec nieletniego Mateusza M. Następnie przekazał sprawę prokuraturze do dalszego prowadzenia.

Prokuratura oskarżyła Mateusza M. o to, że działając w bezpośrednim zamiarze dokonania zabójstwa małżeństwa F., zadawał im liczne ciosy nożem w okolice klatki piersiowej i brzucha. W wyniku poniesionych ran kłutych, pokrzywdzeni odnieśli poważne urazy wielonarządowe, co spowodowało u nich ciężkie uszczerbki na zdrowiu "w postaci choroby realnie zagrażającej ich życiu" - cytuje Onet. Proces rozpoczął się w lipcu 2021 r., jednak z uwagi na wiek oskarżonego, nie był jawny.

Konferencja Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa ZiobroUstawa o sądach. PiS wspiera projekt Dudy, ale Ziobro stawia weto

Rzeszów. Sprawca był przekonany, że w domu nikogo nie ma

Do przestępstwa doszło w miejscowości Kosina k. Łańcuta. Z ustaleń wynika, że małżonkowie F. zostali zbudzeni hałasem dochodzącym z balkonu. Gdy mężczyzna wyszedł, by sprawdzić, co jest źródłem hałasu, do ich sypialni wtargnął zamaskowany człowiek, który podczas szarpaniny zadał mężczyźnie nożem ciosy w okolice klatki piersiowej i brzucha. Zaatakował również kobietę, gdy ta chciała pomóc mężowi.

W domu były także dwie córki małżeństwa F. w wieku 3 i 6 lat - one jednak nie zostały skrzywdzone. Po zdarzeniu sprawca uciekł przez balkon. Kobieta następnie zawiadomiła policję. Małżeństwo w poważnym stanie trafiło do jednego z rzeszowskich szpitali - oboje przeżyli. Funkcjonariusze zatrzymali Mateusza M. po kilkunastu godzinach. Sprawca był wcześniej karany jako nieletni za naruszenie intymności seksualnej (utrwalanie wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo jej wizerunek bez jej zgody rozpowszechnia).

Więcej o: